11.05.2023 16:10

Slezské divadlo v Opavě připravuje pro příští sezonu deset premiér

Slezské divadlo v Opavě připravuje pro příští sezonu deset premiér. Jednou z nich bude první světové uvedení loni v Neapoli nalezené opery Dalinda, kterou vytvořil italský operní skladatel Gaetano Donizetti. Novinářům to dnes řekl ředitel divadla Aleš Kománek.

Opera byla objevena náhodou v archivu neapolské knihovny. „U plodných autorů se občas stane, že se po tolika letech najde nové dílo. To vždy muzikologové a vydavatelé zajásají," řekl ředitel. Dodal, že díky členství v mezinárodních operních institucích se divadlu podařilo zajistit, že se světová premiéra uskuteční právě v Opavě.

Opera měla mít premiéru v roce 1838. Cenzoři ale uvedení zabránili a materiál se pak ztratil. Děj díla se odehrává v době křížových výprav na konci 12 století. Premiéru pro Opavu připraví mezinárodní inscenační tým. Režie se ujal Alessio Pizzech. Orchestr povede Damiano Binetti.

Světovou premiéru připravuje pro další sezonu i činoherní soubor opavského divadla. Inscenaci Carlovo opavské divertimento pro divadlo už několik let píše šéf činohry Jiří Seydler. „Chtěl bych, aby naše divadlo uvádělo jedou za několik sezon díla současných žijících autorů. A díla, která mají vztah k Opavě," uvedl Seydler. Jeho hra se bude věnovat životu hudebního skladatele Carla Ditterse z Dittersdorfu, který v 18. století působil na dvoře Josefa II. a také v Opavě.

Operní soubor uvede také balet podle předlohy Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy, muzikál Burtona Laneho Divotvorný hrnec, operetu Johanna Strausse mladšího Noc v Benátkách i Káťu Kabanovou Leoše Janáčka. Činoherní soubor chystá Věc Makropulos Karla Čapka, Černou komedii Petera Shaffera a Dokonalou svatbu z pera Robina Hawdona. Připravuje také komorní titul Ve smyčce od Matthewa Lombarda.

https://www.divadlo-opava.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, dvd