08.11.2022 14:06

Slezské divadlo v Opavě uvede hru Jako břitva o Boženě Němcové

Slezské divadlo v Opavě uvede inscenaci Jako břitva inspirovanou životem spisovatelky Boženy Němcové. Hry z tvůrčího pera jedné z nejčastěji uváděných českých dramatiček Lenky Lagronové se po režijní stránce ujal režisér Peter Gábor. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Barbora Šenfeldová. Premiéru představení divadlo chystá na 13. listopadu.

Hra nepředstavuje prvoplánově pouze příběh ženy, kterou lidi znají především jako autorku Babičky. "Unikátní je v tom, že ukazuje obraz Němcové a její doby. Spisovatelka je ve hře ženou zápasící s tvůrčí ambicí, zmítaná osobními vášněmi a touhami, vázaná manželskou a mateřskou povinností a bojující s omezeností svého okolí i politickým režimem a v neposlední řadě se svými nemocemi a bídou sužovaným tělem". Podle dramaturgyně Slezského divadla Alžběty Matouškové byla Božena Němcová jako zářivá kometa, jako celebrita své doby. "Muži ji milovali, ženy ji pomlouvaly. Svou silou a vnitřní integritou je dodnes inspirativní a svou svobodomyslností stále fascinující. Zazářila jako kometa a málokdo z jejích současníků se s tím dokázal vyrovnat," doplnila.

V této inscenaci se představí činoherní soubor Slezského divadla, v hlavních rolích se objeví Tereza Bartošová coby Božena Němcová, Martin Valouch jako Němec nebo Ivana Lebedová jako Bára.

SDO

Autor článku: ČTK: dvc, hj; Foto: archiv divadla