07.12.2021 12:00

Slezské divadlo v Opavě uvede muzikál Mrazík

Postavy legendární filmové pohádky Mrazík ožívají letos v předvánočním čase na prknech Slezského divadla v Opavě. Tamní operní soubor uvede muzikálovou verzi příběhu, pod kterou je podepsán ostravský hudebník Boris Urbánek. Premiéra se uskuteční 12. prosince pod režijním vedením Dagmar Hlubkové. ČTK to dnes řekla dramaturgyně divadla Jana Andělová Pletichová.

„Před padesáti lety natočili ruský filmový režisér Alexandr Rou se scenáristou Nikolajem Robertovičem Erdmanem pohádku Mrazík. Hudbu k filmu složil Nikolaj Budaškin. V Rusku proběhla tato pohádka bez většího ohlasu, ale u nás slavila mimořádný úspěch. Skvělý český dabing způsobil, že některé pasáže Mrazíka umí téměř nazpaměť celé generace Čechů a Slováků," uvedla.

Pohádku o hodné a pracovité Nastěnce, zlé maceše, rozmazlené a nepěkné Marfuše, pohledném a pyšném Ivanovi, jimž do života vstoupí pohádkové bytosti – dědeček Hříbeček, baba Jaga, kouzelný Mrazík a další, znají pravděpodobně všichni.

K původní filmové hudbě Nikolaje Budaškina přidali tvůrci muzikálu (hudební skladatel Boris Urbánek a textař Jiří Sedláček) řadu nových hudebních čísel. „Každá z postav tak má svou vlastní píseň. Kromě Nastěnky a Ivánka zpívá také baba Jaga, kocourek Mourek, loupežníci, dědeček Hříbeček, zvířátka v lese, Marfuša, macecha i slepá babka s roštím a další," uvedla Pletichová.

V hlavních rolích se představí například Tereza Kavecká, Roman Harok, Simona Mrázová, Martin Táborský, Libor Olma a další. Orchestr povede dirigent Tomáš Hanák. Kostýmy připravila Eliška Zapletalová a scénu Martin Víšek.

https://www.divadlo-opava.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, kš

Slezské divadlo v Opavě uvede muzikál Mrazík

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.