17.12.2022 20:51

Slezskému divadlu v Opavě rostou náklady, žádá od města více peněz

Slezskému divadlu v Opavě rostou náklady na provoz. Příčinou jsou především dražší energie, vyšší platy a inflace spojená s vyššími cenami. Pro příští rok proto tato městská organizace po magistrátu požaduje o sedm milionů vyšší dotaci. Letos získala 86 milionů korun, pro rok 2023 to má být 93 milionů korun. Zastupitelé budou dotaci schvalovat 19. prosince. ČTK to řekl ředitel divadla Aleš Komárek.

Hospodaření divadla už v letošním roce ovlivnilo podle Komárka několik faktorů. „Jednak jde o navýšení cen energií. Od září navíc došlo k úpravě platových tabulek o deset procent, což znamená navýšení našich nákladů o téměř tři miliony korun. Navíc tady máme výraznou inflaci, tedy růst cen," řekl.

„S ohledem na nárůst materiálových nákladů jsme realizovali mnoho úsporných kroků. Například vhodnou úpravu dramaturgických plánů," řekl. Divadlo se snažilo zajistit i další zdroje financování. Díky podpoře Moravskoslezského kraje, ministerstva kultury a evropských fondů získalo na provoz 14 milionů korun. I přesto hospodaření v letošním roce končí ve ztrátě okolo osmi milionů korun. „Náš zřizovatel, město Opava, nás podpořil a rada v listopadu rozhodla o navýšení této částky pro dofinancování do rozpočtu divadla," řekl ředitel.

Dodal, že ze stejných důvodů divadlo žádá více peněz pro příští rok. Z původních 86 milionů korun se má dotace zvednout na 93 milionů. Celkem ale divadlo bude hospodařit s částkou okolo 120 milionů korun. Další peníze chce stejně jako letos získat z dalších zdrojů a ze vstupného. Ceny vstupenek pro příští rok upravilo, v průměru šlo o zdražení. Některé kategorie vstupenek ale budou levnější než dosud.

Dotaci pro opavské divadlo, které má činoherní a operní soubory, pod operou je i malý baletní tým, ještě musí schválit zastupitelé. „Město Opava Slezské divadlo dlouhodobě velmi výrazně podporuje a na kulturu vydává mnohem více peněz než srovnatelně velká města. Kvůli prudkému zdražení energií a nárůstu mezd jsme v letošním roce divadlu poslali celkem osm milionů korun navíc, které pokryly právě tyto nárůsty. Pro příští rok radní navrhli částku 93 milionů korun, v letošním roce to bylo milionů 86. Výsledná částka je ale na zastupitelích, kteří budou jednat 19. prosince," řekl mluvčí města Roman Konečný.

https://www.divadlo-opava.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, kš