27.07.2007 00:00

Slovácké divadlo na konci srpna posadí diváky do nových sedadel

U. Hradiště 27. července (ČTK) - Slovácké divadlo v Uherském Hradišti bude mít kompletně rekonstruované hlediště. Návštěvníci změnu na vlastní kůži pocítí na konci srpna, kdy usednou do zbrusu nových sedadel. Diváků se prázdninové práce nikterak nedotknou, řekl ČTK mluvčí divadla Josef Kubáník.
"Získali jsme od našeho zřizovatele města Uherské Hradiště dvoumilionovou investiční dotaci na výměnu sedadel. Jde nám především o co největší komfort pro diváky," sdělila manažerka Slováckého divadla Naděžda Slachová.
Kromě sedadel je v plánu i natažení nového koberce. Rekonstrukce čeká i uherskohradišťské jeviště. "Vyměníme například potrhané boční šály," poznamenal Kubáník. Naposledy bylo vybavení budovy obnoveno v roce 1995.
Dělníci z firmy, která například opravovala i hlediště Slovenského národního divadla, nastoupili do budovy 7. července, den po skončení Buchlovského divadelního léta. První diváci do úplně nového hlediště usednou už poslední srpnový den. Na programu bude další repríza úspěšného muzikálu Donaha!
Nové hlediště nebude jedinou změnou, kterou Slovácké divadlo od podzimu pro své příznivce chystá. Začátky večerních představení se posunou na 19:00. "Některé naše inscenace totiž dosahují až tří hodin a diváci jsou nešťastní z toho, že se domů dostanou pozdě," uvedla Marie Svozilová z programového oddělení. Podle průzkumu, který si divadelníci před časem udělali, změnu uvítá 94 procent publika.
Podle Kubáníka divadelníci ze Slovácka nejsou schopni vyřešit potíže s nedostačující kapacitou hlediště. "Máme většinou vyprodáno, rádi bychom hlediště rozšířili. I přes všemožnou snahu je něco takového neuskutečnitelné. Bylo by to totiž na úkor pohodlí diváků, a na to jsme přistoupit nechtěli," přiblížil Kubáník.
Slovácké divadlo vzniklo po osvobození v roce 1945. Od předloňského roku je divadlo, jehož zřizovatelem je město, stabilně označováno jako nejlepší mimopražská scéna. Divadlo získalo pro letošní sezonu rekordních 5555 předplatitelů. Od roku 2000, kdy předplatitelé začali divadlu výrazně přibývat, jejich počet vzrostl o více než 60 procent. Loni hradišťskou scénu navštívilo na 78.000 diváků.
Slovácké divadlo dostalo loni několik ocenění. Inscenaci muzikálu Donaha! označili diváci v přímém přenosu z udělování Cen Alfréda Radoka za největší divácký zážitek v sezoně. Herec Tomáš Šulaj si na konci března odnesl za roli Jerryho Lukowského v tomto muzikálu Thálii udělovanou v kategorii opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr.

Jan Vondrášek jpt

Autor článku: ČTK