01.02.2021 12:07

Slovácké divadlo odvysílá další inscenace, tentokrát v televizi

Pandemie koronaviru už čtvrtý měsíc znemožňuje divadelníkům uherskohradišťské scény hrát. Aby zůstali v kontaktu s diváky, odvysílali na svém facebookovém profilu téměř dvě desítky záznamů, které viděly desetitisíce diváků. „Uvědomujeme si, že především starší generace se na ně ale dívat nemohla, protože facebook nevlastní a rádi bychom s tím něco udělali. Rozhodli jsme se tedy, že další čtveřici inscenací odvysíláme pro naše seniory, a to ve spolupráci s televizí TVS,” představuje novinku herec a mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník.

Diváci se tak mohou od soboty 6. února těšit na tituly, které v divadle patřily k nejnavštěvovanějším. „Záměrně jsme vybírali takzvanou českou klasiku, která je u starší generace velmi oblíbená. Volba tak padla na Tylovu Fidlovačku v režii Michala Zetela, dále uvedeme dvě díla Aloise Jiráska - Vojnarku a Lucernu, obě režíroval Igor Stránský a posledním titulem je nejúspěšnější inscenace naší Malé scény Autista, která vznikla rovněž pod režijním vedením Michala Zetela,” vyjmenovává Josef Kubáník.

„Spolupráce se Slováckým divadlem si vážím dluhodobě a teď jsem moc rád, že je to právě naše televize, díky které si diváci mohou připomenout atmosféru úspěšných a oceňovaných inscenací,” říká ředitel televize TVS Jan Dudek. Všechny sobotní záznamy začnou v 18.00 hodin.

Fidlovačka, kterou divadelníci uvedou už tuto sobotu, vznikla při příležitosti oslav 100. výročí založení Československa. „Fidlovačka je zejména ve školském prostředí vnímána jako součást korpusu národního literárního pokladu a v jistém smyslu i jako umělecké dílo spjaté s podstatnými základy české státnosti. Ale nikdo ji vlastně nezná. A stejně jako máme nejistý vztah ke hře, ze které pochází naše národní hymna, máme, myslím, nejistý vztah i k naší státnosti a národu. Chtěl jsem na tento fakt upozornit a sám si o tom popřemýšlet,” uvedl režisér uherskohradišťské Fidlovačky Michal Zetel. Výprava k Fidlovačce pochází od Evy Jiřikovské, hudbu napsal na motivy Škroupových písní Mario Buzzi. Choreografie vytvořil David Strnad a nad vším bděla dramaturgyně Markéta Špetíková. Diváci v inscenaci uvidí Pavla Majkuse, Jaroslavu Tihelkovou, Petru Staňkovou, Pavla Hromádku a další.

  • 6. února v 18.00 Fidlovačka
  • 13. února v 18.00 Vojnarka
  • 20. února v 18.00 Lucerna
  • 27. února v 18.00 Autista

https://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: Petra Kučerová