07.09.2012 10:29

Slovácké divadlo premiérově uvede Čechovův Višňový sad

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti uvede v sobotu poprvé inscenaci Višňový sad Antona Pavloviče Čechova. S herci jej nastudovala režisérka Oxana Smilková, jež se do tamního divadla vrátila po sedmi letech. Premiéra stále aktuální hry bude pátou letošní novinkou Slováckého divadla.  
  
"Višňový sad je naše planeta. Je to krása, ke které má někdo vztah a jiný s ní neumí vůbec zacházet tak jako Raněvská a Gajev. Prostě si užívají, dokud planeta neřekne: něco udělejte, protože už nemůžu. Přijde dražba a s ní člověk, který s Višňovým sadem umí zacházet, ale zacházet tak, že tu 'planetu' zničí," řekla Smilková. Podle ní jde ve hře o destrukci vztahů a samotného bytí. Stejně jako naše planeta je podle Smilkové Višňový sad ohrožený a hrozí mu zánik.
"Je jenom na nás, jak se k tomu postavíme," uvedla režisérka, která je považována za velkou znalkyni Čechovova díla. Její inscenace obdivovali diváci v Moskvě, Londýně, Berlíně i Paříži. Smilková proslula i mimořádnou náročností k hercům, při zkoušení tak někteří neměli daleko k slzám. "Já jsem strašně protivná režisérka. Mám je ale ráda, jsou šikovní," dodala s úsměvem Smilková.
Představitelka Ani Raněvské Anna Pospíchalová už zkoušela pod vedením Smilkové dvakrát. "Paní režisérka vyžaduje maximální nasazení časové i fyzické. Třeba některá emočně náročná scéna se zkouší mnohokrát dokola a člověk už ani neví, jak se jmenuje. Myslím, že všichni budeme rádi, až bude po premiéře. Diváci se ale rozhodně nudit nebudou," míní herečka.    
S tím souhlasil i Tomáš Šulaj, jenž hraje podnikatele Lopachina, postavu, do které se stylizoval při psaní své poslední hry Čechov. "Režisérka hodně vychází z toho, co se děje na jevišti. Když to nejde, je schopná to úplně z fleku předělat," řekl Šulaj.

Čechov (1860 až 1904) zemřel na tuberkulózu v čtyřiačtyřiceti letech. Višňový sad měl premiéru půl roku před jeho smrtí. Pojednává o střetu lidí různých generací a mentalit, všechny přitom trápí obyčejné lidské starosti. Všichni hledají smysl života a existenční jistotu v měnícím se světě, symbolizovaném prodejem starousedlého panství, a také lásku.    

Kyjevská rodačka Smilková má české občanství. Na Slovácku chystá třetí inscenaci. V roce 2003 v Uherském Hradišti režírovala Čechovova Racka, nominovaného na cenu ministerstva kultury, o dva roky později Lermontovu Maškarádu, o které se poté nejen v regionu mluvilo jako o jedné z největších divadelních událostí.

Autor článku: ČTK: jav, dr, foto: Slovácké divadlo - Višňový sad

Slovácké divadlo premiérově uvede Čechovův Višňový sad