27.01.2021 10:52

Slovácké divadlo přichází s akcí Herec do každé hodiny. Chce pomáhat učitelům

Ačkoliv v uherskohradišťském Slováckém divadle herci nehrají, nezahálí a připravují tři inscenace. Po celou dobu pandemie se snaží být užiteční ale i mimo divadlo. Během projektu Jako na zavolanou telefonovali seniorům, také zorganizovali sbírku na podporu zdravotníků a nyní vstupují i do školní výuky. „Vymysleli jsme akci Herec do každé hodiny a chceme jí pomáhat učitelům a studentům,” objasňuje herec a mluvčí slovácké scény Josef Kubáník.

Podstata novinky je jednoduchá. Divadelníci se propojí do vyučování, ve kterém prozradí něco ze své praxe a obohatí tak probíranou látku. „Kromě výkladu jsme připraveni streamovat ukázky z našich inscenací, poskytnout fotografie a přiblížit vznik inscenací,” vysvětluje Josef Kubáník. Připomíná zároveň, že herci se často věnují i jiným oborům a i o nich jsou připraveni spolu s dramaturgyněmi ve vyučování mluvit. „Například Jitka Hlaváčová vystudovala taneční pedagogiku, Pavel Hromádka má stejně jako náš umělecký šéf Lukáš Kopecký bohaté zkušenosti s rozhlasovými hrami, další je věnují hudebním projektům,” vyjmenovává Josef Kubáník, který se sám specializuje i na správu sociálních sítí a je známý i jako autor úspěšných knih. „Rozhodně netoužíme být baviči, kteří zpříjemní hodinu veselými historkami, ale chceme být v této nešťastné době užiteční,” dodává.

Projekt Herec do každé hodiny otestovali divadelníci ve výuce hodonínského gymnázia a setkal se s velkým ohlasem. „Jsem nadšená, protože se nám do výuky podařilo dostat něco úplně nového. Spojili jsme dvě třídy a podle reakcí studentů byli nadšení i oni,” hodnotí akci středoškolská učitelka Andrea Baumannová. „Se studenty čtvrtého ročníku jsme mluvili o Gabriele Preissové a o Její pastorkyni, přidali jsme ukázku a povídali jsme si i o samotném vzniku naší inscenace,” přibližuje herec Pavel Šupina, jenž v ní představuje Števu Buryju. Ohlas byl tak velký, že o pár dnů později proběhla další hodina, tentokrát s dramaturgyní pohádkové novinky Lichožrouti Markétou Špetíkovou a herečkou Terezou Novotnou a už se ozývají i další školy napříč republikou.

Pedagogové, kteří by stáli o divadelníky slovácké scény ve vyučování, mohou psát na adresu kalinova@slovackedivadlo.cz.

https://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: Petra Kučerová