31.01.2019 11:18

Slovácké divadlo připravuje nostalgickou inscenaci Kosmické jaro

Slovácké divadlo připravuje groteskně-nostalgickou inscenaci Kosmické jaro. Jejím autorem je spisovatel, dramatik a divadelní režisér Ladislav Smoček. V Uherském Hradišti ji režíruje ředitel divadla Michal Zetel. Premiéra je na programu v sobotu od 19:00. Je to asi jedna z nejkomplexnějších českých her, která existuje, řekl ČTK Zetel.

Děj inscenace se odehrává v rodinné vile poblíž malého města. V hale domu se při seancích opakovaně scházejí lidé, kteří jsou nějakým způsobem spjati s jeho majitelem, Pánem domu. I když se většinou schovává ve svém pokoji, stojí přesto celou dobu v centru dění. Upíná na sebe pozornost, protože jeho život je ohrožen vážnou nemocí, stejně jako existence domu je ohrožena expanzivní těžbou železné rudy. "Na konci hry se při jedné ze seancí stane něco nevysvětlitelného a otázka je, jak kdo pochopí, co se tam přihodilo," řekl Zetel.

Název představení je inspirován obrazem světoznámého abstraktního malíře Františka Kupky. "Hra nabízí takřka čechovovské existenční otázky. Otázky po smyslu lidského životního úkolu si klade majitel domu na sklonku života, mladí lidé na začátku produktivního života, postavy nejrůznějších věků i profesí. V defilé postav se relativizuje čas a prostor, historická společenská zkušenost i rozumové poznání člověka," uvedla dramaturgyně Iva Šulajová.

V novince se představí podstatná část uherskohradišťského souboru. Pána domu hraje Pavel Hromádka, vedle něj se na jevišti objeví mimo jiné Petr Čagánek, Irena Vacková, Pavel Majkus nebo Jitka Hlaváčová. Role Šonky, který se objevuje ve všech dějstvích, se ujala nedávná posila souboru František Maňák. "Je to člověk, který moc nepřemýšlí. Dělá všechno jasně, přímočaře, rovně. Potřeboval by, aby mu někdo řekl, co přesně má dělat. Je tam pasáž jedné postavy, která ho popisuje jako typického idiota. Mám pocit, že to je nejlepší definice," řekl ČTK Maňák.

Hra napsaná v roce 1969 byla v tuzemsku doposud uvedena pouze dvakrát, a to vždy v pražském Činoherním klubu v autorově režii. Výpravu ke Kosmickému jaru vytvořila pro uherskohradišťskou scénu Zuzana Přidalová, hudbu složil Vojtěch Dlask.

Slovácké divadlo

Autor článku: ČTK: Viktor Chrást, dr; foto: www.slovackedivadlo.cz