31.01.2019 11:18

Slovácké divadlo připravuje nostalgickou inscenaci Kosmické jaro

Slovácké divadlo připravuje groteskně-nostalgickou inscenaci Kosmické jaro. Jejím autorem je spisovatel, dramatik a divadelní režisér Ladislav Smoček. V Uherském Hradišti ji režíruje ředitel divadla Michal Zetel. Premiéra je na programu v sobotu od 19:00. Je to asi jedna z nejkomplexnějších českých her, která existuje, řekl ČTK Zetel.

Děj inscenace se odehrává v rodinné vile poblíž malého města. V hale domu se při seancích opakovaně scházejí lidé, kteří jsou nějakým způsobem spjati s jeho majitelem, Pánem domu. I když se většinou schovává ve svém pokoji, stojí přesto celou dobu v centru dění. Upíná na sebe pozornost, protože jeho život je ohrožen vážnou nemocí, stejně jako existence domu je ohrožena expanzivní těžbou železné rudy. "Na konci hry se při jedné ze seancí stane něco nevysvětlitelného a otázka je, jak kdo pochopí, co se tam přihodilo," řekl Zetel.

Název představení je inspirován obrazem světoznámého abstraktního malíře Františka Kupky. "Hra nabízí takřka čechovovské existenční otázky. Otázky po smyslu lidského životního úkolu si klade majitel domu na sklonku života, mladí lidé na začátku produktivního života, postavy nejrůznějších věků i profesí. V defilé postav se relativizuje čas a prostor, historická společenská zkušenost i rozumové poznání člověka," uvedla dramaturgyně Iva Šulajová.

V novince se představí podstatná část uherskohradišťského souboru. Pána domu hraje Pavel Hromádka, vedle něj se na jevišti objeví mimo jiné Petr Čagánek, Irena Vacková, Pavel Majkus nebo Jitka Hlaváčová. Role Šonky, který se objevuje ve všech dějstvích, se ujala nedávná posila souboru František Maňák. "Je to člověk, který moc nepřemýšlí. Dělá všechno jasně, přímočaře, rovně. Potřeboval by, aby mu někdo řekl, co přesně má dělat. Je tam pasáž jedné postavy, která ho popisuje jako typického idiota. Mám pocit, že to je nejlepší definice," řekl ČTK Maňák.

Hra napsaná v roce 1969 byla v tuzemsku doposud uvedena pouze dvakrát, a to vždy v pražském Činoherním klubu v autorově režii. Výpravu ke Kosmickému jaru vytvořila pro uherskohradišťskou scénu Zuzana Přidalová, hudbu složil Vojtěch Dlask.

Slovácké divadlo

Autor článku: ČTK: Viktor Chrást, dr; foto: www.slovackedivadlo.cz

Slovácké divadlo připravuje nostalgickou inscenaci Kosmické jaro

Inscenace

14.10.2019

První premiérou nové sezony v Divadle Na zábradlí jsou Krátké rozhovory s odpornými muži

Divadlo Na zábradlí uvede 18. a 19. října v české premiéře autorskou adaptaci povídkového cyklu Davida Fostera Wallace Krátké rozhovory s odpornými muži. Inscenace režijního tandemu Kristýna Jankovcová a Adam Svozil, který na zdejší scéně debutoval v roce 2017 titulem Dánská občanská válka 2018–2024, se hemží lidmi zasaženými úzkostí, nejistotou a osamoceností. I přesto jde o dílo plné ironie a černého humoru.  

14.10.2019

První premiérou Klicperova divadla v sezóně bude autorská adaptace sci-fi komedie Woodyho Allena Spáč

První premiérou Klicperova divadla v sezóně 2019/2020 bude autorská adaptace filmové sci-fi komedie Woodyho Allena Spáč. Snímek z roku 1973, ve kterém si hlavní role zahráli Woody Allen a Diane Keaton, je právem považován za jeden z vrcholů svého žánru. Příběh obyčejného muže, který se bez vlastního přičinění probudí z narkózy o 200 let později, než měl původně v plánu, připravil režisér Adam Skala.

11.10.2019

Rodinné představení Spitfire Company o přátelství chlapce a psa a jejich boji proti čínské tajné policii

Divadelní soubor Spitfire Company představí 11. října od 19:00 v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu rodinné představení Podvraťáci o osudovém setkání osamělého chlapce a vojenského bojového psa. S nadsázkou líčí alternativní životopis hongkongského studentského vůdce Joshuy Wonga, který se stal jednou z hlavních tváří současných protivládních protestů.