11.04.2019 13:51

Slovácké divadlo připravuje premiéru hry Šimona Cabana Kocourkov – Brod

Slovácké divadlo připravuje světovou premiéru inscenace Kocourkov - Brod. Speciálně pro uherskohradišťský soubor ji napsal přední divadelní a filmový autor Šimon Caban, který se také ujal její režie. Divadlo satirické představení poprvé uvede v sobotu od 19:00. Inscenace si všímá aktuálních témat, jako jsou uprchlická krize, korupce, byrokracie nebo politická korektnost.

Jedním ze stěžejních motivů představení je podle Cabana zasedání úředníků z Kocourkova. Zabývají se při něm problémy, které se na ně z celého světa hrnou. „Hra je o tom, jestli naše schopnost volby není už úplně paralyzovaná. To zní hrozně mravokárně, ale je to někdy švanda, někdy zatrne a někdy je hodně veselo. Ale je to kombinace na základě života kolem nás. Protože my se snažíme o všem korektně a demokraticky rozhodovat, ale jsme tím leckdy tak svázáni, že žádné rozhodnutí nejsme schopni ze sebe nakonec vymáčknout," řekl dnes novinářům Caban.

Dnešní vnímání světa autor do jisté míry srovnává s minulostí. „Je to v kontrastu s jakousi středověkou, starověkou dobou, která tohleto božími zákony měla jednoznačně řešeno a z našeho velkého časového odstupu se nám jeví, že to tehdy měli úplně jednoduché," uvedl Caban. Inscenace se však podle něj nikoho nesnaží pranýřovat ani moralizovat.

V jedné z hlavních rolí novinky se objeví David Vaculík, který ztvárnil postavu kašpárka. „Jsem takový trošku ironický, sarkastický kašpárek. Je to archetyp někoho, kdo prochází dějinami a už strašnou spoustu věcí zažil, takže může vše s nadhledem komentovat. Mým velkým úkolem je diváky uvádět v obraz, aby se orientovali v naší změti různých časových rovin, aby se úplně neztratili," řekl Vaculík.

V dalších rolích se objeví František Maňák, Klára Vojtková, Pavel Hromádka, Irena Vacková, David Vacke, Pavlína Hejcmanová, Kamila Zetelová nebo Jitka Hlaváčová. Autorem hudby k inscenaci je Darek Král, dramaturgyní Markéta Špetíková. Ke spolupráci přizval Caban také kostýmní výtvarnici Jitku Fleislebr. První repríza představení je naplánována na pondělí od 19:00.

https://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Viktor Chrást, hj