22.03.2018 16:10

Slovácké divadlo připravuje premiéru inscenace Kříž u potoka

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti připravuje premiéru inscenace Kříž u potoka na motivy klasického vesnického románu Karolíny Světlé. Příběh odehrávající se ve druhé polovině 19. století v Podještědí režíruje Martin Františák. Premiéra je na programu v sobotu od 19:00.

Děj se točí kolem dávné kletby uvalené na rod Potockých. Žádný z jeho členů kvůli ní nemá štěstí v lásce. Sňatkem se Štěpánem Potockým se prokletí pokusí zlomit Eva, schovanka z Dolanského mlýna. Zpočátku šťastné manželství se však postupně ocitne vlivem Štěpánova sobectví, žárlivosti, nevěry a holdování alkoholu v troskách. I přes to, že o Evu usiluje Štěpánův bratr Ambrož, zůstane svému manželovi věrná a nakonec se jí kletbu podaří zlomit.

„Postavy jsou v něčem blouznivé, v něčem můžou vypadat naivně, sentimentálně. Ale přesto všechno se člověk dobere a dohrabe takovou archeologickou prací k tomu, že jsou v podstatě velice současné v tom, jak není jednoduché hledat pravou silnou lásku se všemi komplikacemi, které můžou této lásce přinést okolnosti světa," řekl dnes ČTK Františák.
Příběh vytvářela Světlá na základě vypravování ještědských známých. Do literární předlohy se podle Františáka ve značné míře promítají také životní zážitky autorky. Text románu považuje za velmi vrstevnatý. „Jistým ozvláštněním je jazyk Karolíny Světlé, který je zpěvný, básnivý, většinou velice škobrtavý a zadrhávající se. To je přidaná rovina, která se vymyká tomu, co se dá nazvat aktualizace," uvedl režisér.

Hlavní roli Evy svěřil Kláře Vojtkové. Na dramatu ji upoutala jadrnost, surovost a tvrdost lidí i samotné vesnice, která podle ní působí až téměř jako antický sbor, který odráží příběh a vidí do všeho. „Eva vstupuje do manželství s velkou dávkou naivity a možná pýchy. Myslí si o sobě, že dokáže spasit kdekoho a změnit ho k obrazu svému. Ale věci se dějí jinak. Důležitou roli má samozřejmě kletba, která je v románu i ve hře zásadní a která má tehdy i dnes stejně velkou sílu," uvedla Vojtková.

V roli Štěpána se představí Zdeněk Trčálek, Ambrože hraje Tomáš Šulaj a Józu Potockých, která na rodinu uvalila zmiňovanou kletbu, ztvární jako host Drahomíra Hofmanová. Dalších rolí se ujali Irena Vacková, Josef Králík, Jiří Hejcman, David Vaculík, Monika Horká, Barbora Nesvadbová a Martin Hudec. První repríza Kříže u potoka je připravena na pondělí 26. března od 19:00.

http://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Viktor Chrást, hj

Slovácké divadlo připravuje premiéru inscenace Kříž u potoka

Inscenace

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

22.09.2022

Jak se dělá tanečník – konzervatoř Taneční centrum Praha hostuje v Náchodě

Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium  uvede ve čtvrtek 22. září 2022 ve Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě od 9 a od 11 hodin tanečně-vzdělávací představení pro školy s názvem Jak se dělá tanečník. Jedná se o profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, jehož dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol.

21.09.2022

Dekkadancers se vrací k tradici komponovaných večerů. V premiéře uvedou Double Shot

První letošní novinkou tanečního souboru DEKKADANCERS bude Double Shot, večer složený ze dvou choreografií. První polovinu večera obstará Occultatum, které se zaměří na démony, kteří jsou ukryti v každém z nás. Jeho autorem je trojnásobný držitel Thálie za tanec Ondřej Vinklát. Autory druhé choreografie jsou Štěpán Pechar a Viktor Konvalinka.