06.11.2019 09:19

Slovácké divadlo uvede inscenaci Přelet nad kukaččím hnízdem

Slovácké divadlo uvede hru Přelet nad kukaččím hnízdem, jejímž autorem je americký dramatik Dale Wasserman. Hra vznikla podle románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven, který zfilmoval Miloš Forman. Premiéra bude v sobotu od 19:00. Nosným tématem hry je manipulovatelnost, řekl dnes ČTK režisér Igor Stránský.

„Podívejme se kolem sebe, jak najednou posloucháme, jak najednou slyšíme na výhody, které nám možná někdo slibuje. Každý systém z těch nádherných ideálů přerůstá do těchto stavů a zase je zapotřebí nějaká změna," uvedl režisér.

Wassermanovu dramatizaci považuje za celkově bližší románu Keseyho než Formanově filmové úpravě. „Ta je podle mě až příliš akční, protože v románu má hlavní slovo indián Bromden. Z pozice indiána se odehrává i naše inscenace. Hlavním mottem je, že vnitřní svoboda je nezcizitelná. A to je klíč k tomu, abychom to hráli, protože si myslím, že toto heslo je věčné jako lidstvo samo," řekl Stránský.

Do role podvodníčka McMurphyho, který si v psychiatrické léčebně chce ulehčit vykonání trestu za svůj poslední přečin, obsadil Tomáše Šulaje. „Je to volnomyšlenkář, v podstatě jednoduchý člověk, který nechápe, co se tam vůbec děje. Dává to najevo pro nás pro všechny přirozenými reakcemi, kdežto v tom systému to samozřejmě všem ostatním, kteří v něm pracují, přijde jako nějaká revolta, provokace," uvedl Šulaj.

Chod oddělení, na kterém je McMurphy zavřený, despoticky ovládá vrchní sestra Ratchedová, kterou ve Slováckém divadle hraje Pavlína Hejcmanová. Všichni psychicky křehcí muži musí dodržovat její režim. Skupinová sezení se spíše podobají ponižujícím výslechům. „Ta postava je strašně zapeklitá. Má v sobě hroznou nenávist a bol, které ale nesmí dávat moc najevo. V tom je to těžké. Sice se snažím hrát velkou mrchu, ale dělám, že nic. Zkoušení pro mě bylo velice zajímavé, protože jsem opravdu hledala, kde to šlo," řekla Hejcmanová.

V dalších rolích se objeví například Jiří Hejcman, David Macháček, Zdeněk Trčálek, Pavel Majkus, Martin Vrtáček, David Vaculík nebo Petra Staňková. O hudbu se postaral Martin Štědroň, kostýmy má na starosti Marie Jirásková, scénu vytvořil Jaroslav Milfajt, dramaturgyní inscenace je Markéta Špetíková.

http://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Viktor Chrást, hj

Slovácké divadlo uvede inscenaci Přelet nad kukaččím hnízdem

Inscenace

14.11.2019

Frankenstein ožije na jevišti Divadla Petra Bezruče

Frankenstein ožije na jevišti ostravského Divadla Petra Bezruče. Umělecký šéf ostravského divadla a režisér Jan Holec pro toto uvedení slavného díla Mary Shelleyové připravil vlastní dramatizaci. V hlavních rolích příběhu o povaze dobra a zla i zodpovědnosti vědy se představí Lukáš Melník a Vojtěch Johaník. Slavnostní premiéra se uskuteční v pátek 15. listopadu. ČTK to dnes řekla mluvčí dovadla Michaela Kubicová.

14.11.2019

Ve Švandově divadle chystají adaptaci slavného románu Na Větrné hůrce

Po úspěchu inscenace Hadry, kosti, kůže, vyprávějící o soužití Jana Wericha s Vladimírem Holanem v jedné vile, připravuje režisér Martin Františák ve Švandově divadle další lákavou novinku. V adaptaci Marie Novákové tu brzy ožije jedno z nejslavnějších děl anglické literatury, román Na Větrné hůrce od Emily Brontë. Premiéra stejnojmenné inscenace se chystá 23. listopadu 2019 ve Velkém sále.

14.11.2019

Liberecký baletní soubor uvede jazzovou taneční komedii Sluha dvou pánů

V historické budově Šaldova divadla uvede liberecký baletní soubor již tento pátek 15. listopadu 2019 svoji první premiéru v sezóně – jazzové taneční divadlo Sluha dvou pánů. Choreografie, režie i zpracování libreta se ujala Alena Pešková, která se nechala inspirovat Goldoniho komedií typů Sluha dvou pánů z roku 1745.