06.11.2019 09:19

Slovácké divadlo uvede inscenaci Přelet nad kukaččím hnízdem

Slovácké divadlo uvede hru Přelet nad kukaččím hnízdem, jejímž autorem je americký dramatik Dale Wasserman. Hra vznikla podle románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven, který zfilmoval Miloš Forman. Premiéra bude v sobotu od 19:00. Nosným tématem hry je manipulovatelnost, řekl dnes ČTK režisér Igor Stránský.

„Podívejme se kolem sebe, jak najednou posloucháme, jak najednou slyšíme na výhody, které nám možná někdo slibuje. Každý systém z těch nádherných ideálů přerůstá do těchto stavů a zase je zapotřebí nějaká změna," uvedl režisér.

Wassermanovu dramatizaci považuje za celkově bližší románu Keseyho než Formanově filmové úpravě. „Ta je podle mě až příliš akční, protože v románu má hlavní slovo indián Bromden. Z pozice indiána se odehrává i naše inscenace. Hlavním mottem je, že vnitřní svoboda je nezcizitelná. A to je klíč k tomu, abychom to hráli, protože si myslím, že toto heslo je věčné jako lidstvo samo," řekl Stránský.

Do role podvodníčka McMurphyho, který si v psychiatrické léčebně chce ulehčit vykonání trestu za svůj poslední přečin, obsadil Tomáše Šulaje. „Je to volnomyšlenkář, v podstatě jednoduchý člověk, který nechápe, co se tam vůbec děje. Dává to najevo pro nás pro všechny přirozenými reakcemi, kdežto v tom systému to samozřejmě všem ostatním, kteří v něm pracují, přijde jako nějaká revolta, provokace," uvedl Šulaj.

Chod oddělení, na kterém je McMurphy zavřený, despoticky ovládá vrchní sestra Ratchedová, kterou ve Slováckém divadle hraje Pavlína Hejcmanová. Všichni psychicky křehcí muži musí dodržovat její režim. Skupinová sezení se spíše podobají ponižujícím výslechům. „Ta postava je strašně zapeklitá. Má v sobě hroznou nenávist a bol, které ale nesmí dávat moc najevo. V tom je to těžké. Sice se snažím hrát velkou mrchu, ale dělám, že nic. Zkoušení pro mě bylo velice zajímavé, protože jsem opravdu hledala, kde to šlo," řekla Hejcmanová.

V dalších rolích se objeví například Jiří Hejcman, David Macháček, Zdeněk Trčálek, Pavel Majkus, Martin Vrtáček, David Vaculík nebo Petra Staňková. O hudbu se postaral Martin Štědroň, kostýmy má na starosti Marie Jirásková, scénu vytvořil Jaroslav Milfajt, dramaturgyní inscenace je Markéta Špetíková.

http://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Viktor Chrást, hj