25.06.2020 11:55

Slovácké divadlo uvede premiéru komedie Deskový statek

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti uvede premiéru inscenace Deskový statek. Česká komedie dramatika Václava Štecha se na jevišti poprvé objevila v roce 1908, budí ale dojem, že vznikla nedávno. Autor v ní s nadhledem a humorem reaguje na praxi realitních kanceláří a zákulisí politiky. Komedii s uherskohradišťským souborem nastudoval režisér Igor Stránský, premiéra je na programu v sobotu od 19:00.

V letech 1990 až 2006 byl Stránský v zastupitelstvu Uherského Hradiště, dlouho vedl Slovácké divadlo jako ředitel. „Člověk se měl možnost rozhlížet kolem sebe a vnímat i celostátní politiku, jak se to a to dělá. A najednou se mi dostala do ruky hra, která je ještě ze starého Rakouska, pár roků před vypuknutím první světové války. A já říkám: Vždyť to je tak aktuální, to se musí hrát, to je úplně báječné téma, protože politika je pořád stejná," řekl dnes ČTK režisér.

Hlavní roli majitele realitní kanceláře s politickými ambicemi Fistra, svěřil Josefu Kubáníkovi. „Nejsem úplně příznivcem starých českých her, protože si myslím, že některé už zkrátka v dnešní době nefungují. Ale když jsem četl Deskový statek, tak jsem byl opravdu upřímně překvapený, jak to funguje, jak je to moderní, jak je to současné. Naše inscenace má podtitul Bylo, je a bude, a to je přesně to nejvýstižnější, protože to, co se tam odehrává, zažíváme dneska a budeme to zažívat určitě i v budoucnu," uvedl Kubáník.

Premiéru plánovalo divadlo už na jaře, což znemožnila opatření přijatá v souvislosti se šířením nového typu koronaviru. „Začátkem března jsem říkal hercům, že tak dobře se mi snad ještě nezkoušelo. Byl jsem přesvědčen, že by premiéra mohla být za tři týdny. Ony to byly tři měsíce. Šel jsem do toho optimisticky, ale přece jen jsme všichni trošku vychladli. Znovu motivace té bezprostřednosti, která by na jevišti měla být, trošku trvala. Myslím si ale, že už se to usadilo," doplnil Stránský.

V roli Fistrovy dcery Julie se představí Tereza Hrabalová. Diváci se mohou těšit také na Terezu Novotnou, Pavla Hromádku, Davida Vaculíka, Petra Čagánka, Pavla Majkuse, Martina Vrtáčka, Vladimíra Doskočila, Pavlínu Hejcmanovou a Davida Macháčka. Ke spolupráci Stránský přizval scénografa Miroslava Malinu, výtvarnici kostýmů Marii Jiráskovou a dramaturgyni Ivu Šulajovou. Hudební nastudování písní 30. let minulého století, tedy z období, do kterého divadelníci děj zasadili, si vzal na starost Josef Fojta.

https://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Viktor Chrást, sd

Slovácké divadlo uvede premiéru komedie Deskový statek

Inscenace

09.07.2020

Divadlo Archa uvede v červenci premiéru dokumentární inscenace Dům bez spánku

Divadlo Archa uvede 14. a 15. července premiéry dokumentární inscenace Dům bez spánku, jejíž přípravu přerušila koronavirová krize. Mladý divadelní kolektiv Nesladim, který tvoří skupina nezávislých umělců z Prahy a Paříže, věnuje ve své autorské inscenaci pozornost spánkovým poruchám, kterými podle posledních výzkumů trpí až třetina naší společnosti.

07.07.2020

Na Letní scéně divadla Vila Štvanice bude uvedena inscenace o dětské aktivistce Gretě Thunbergové

Na Letní scéně divadla Vila Štvanice dnes Divadlo Letí uvede premiéru představení o dětské aktivistce Gretě Thunbergové. Podle tvůrců se hra s názvem Greta bude věnovat nejen Thunbergové, ale i otázkám, které švédská školačka a její mnozí následovníci řeší a které ji vynesly až nominaci na Nobelovu cenu míru.

01.07.2020

Divadlo Mana připravuje komedii italského dramatika Enrica Luttmana 5 za 1

Českou premiéru komedie 5 za 1 italského dramatika Enrica Luttmana připravuje divadlo Mana v pražských Vršovicích. Zábavná hra o ženské síle a přátelství, v níž nechybí osvobozující humor, brilantní dialogy i detektivní zápletka, má v nastudování zkušeného režiséra Ondřeje Zajíce premiéru 15. září. Pětici žen různých generací, které společně řeší trable s muži i samy se sebou, ztvární Dana Černá, Stanislava Jachnická, Denisa Pfauserová, Tereza Vítů a Dana Sedláková.