08.11.2018 11:07

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti připravuje pohádkový muzikál Anička a bylinkové kouzlo

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti připravuje pohádkový muzikál Anička a bylinkové kouzlo. Inscenaci režíruje Jakub Maceček, její premiéra je na programu v neděli od 14:00. Muzikál pro celou rodinu napsali speciálně pro uherskohradišťské herce Emanuel Míšek a Josef Fojta. 

Inscenace vznikla na základě písňového pásma, které obsahuje 21 písní o bylinkách. „Je to lehce edukativní, je to s humorem, s nadsázkou pohled na to, co nám to stvoření tady na zemi nabízí, čeho si nevšímáme. Dneska se opravdu naše děti často věnují víc mobilům, počítačům a hrám, a to co je v přírodě, nevidí. Nevšímají si, že to je nádherný svět, vesmír, který má svůj život, svá pravidla a přináší nám lidem dobré věci. To byla ústřední myšlenka a motto toho, proč jsme to chtěli udělat," uvedl Fojta.

Diváky čeká příběh Aničky, která objeví svět bylinek a musí se postavit svému otci, aby zachránila bylinkám jejich louku. Aniččin otec chce totiž na louce stavět obchodní centrum. Ke slovu se však dostanou kouzla, díky nimž vše dobře dopadne. Roli Aničky ztvární Klára Vojtková, která jako předobraz postavy vnímá svou tříletou dceru. V pohádkové inscenaci hraje ve Slováckém divadle poprvé. „Moc se na to těším. Tím, že mám malou dcerku, znám dětské divadelní pohádky jen z hlediště. Hrozně si to užívám, mám to ráda, tak jsem zvědavá, jak to bude fungovat z druhé strany," uvedla Vojtková.

Z dalších herců se v novince objeví například Pavel Hromádka, Martin Vrtáček, Tereza Novotná nebo Jitka Josková, která měla na starost i choreografii. „Bylo důležité zjistit si něco o bylinkách, které v pohádce figurují a najít pro ně společný pohyb. S režisérem jsme se shodli na tom, že bude hezké, když použijeme pohyby klasického baletu," řekla Josková.

Výpravu vytvořila Eva Jiřikovská, na inscenaci se podílel i Josef Somr. Největší prostor bude v muzikálu věnovaný písničkám za hudebního doprovodu přímo na jevišti. Děti si je budou moci poslechnout i z CD, které bude slavnostně pokřtěno při nedělní premiéře. Po ní herci přidají ještě jedno představení od 17:00, další repríza je pak na programu 26. prosince.

https://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Viktor Chrást, dr

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti připravuje pohádkový muzikál Anička a bylinkové kouzlo

Inscenace

14.01.2021

Činoherní studio tradičně připomene smutné výročí Konference ve Wannsee. Letos inscenaci uvede jako audiozáznam

Ústecké Činoherní studio od roku 2008 každoročně připomíná lednovou událost z roku 1942 známou jako Konference ve Wannsee ve formě inscenovaného čtení. Ani letos tradici neporuší, ale díky pandemickým opatřením uvede inscenaci Filipa Nuckollse a Vladimíra Čepka jako zvukový stream, který bude online pouze ve středu 20. ledna, tedy přesně 79 let od události u berlínského jezera Wannsee.

14.01.2021

Herci Východočeského divadla Pardubice nazkoušeli Žítkovské bohyně

Pardubičtí herci sice nemohou hrát pro diváky, přesto v zákulisí Východočeského divadla panuje ruch jako za běžného provozu, pouze za přísných hygienických podmínek. Po dokončení příprav vztahového thrilleru Venkov na Malé scéně ve dvoře se téměř celý soubor pustil do zkoušení zbrusu nové dramatizace románu Žítkovské bohyně.

14.01.2021

Moravské divadlo Olomouc odsouvá na jaro premiéru inscenace Dokonalá svatba

Divadelníci míní, protiepidemická opatření mění. Moravské divadlo Olomouc plánovalo odstartovat letošní rok s úsměvem, na pobavené reakce publika v zaplněném hledišti si ale bude muset počkat. Premiéra situační komedie Dokonalá svatba se v původně plánovaném termínu 22. ledna neuskuteční. Vedení Moravského divadla však věří, že už na jaře bude moci tento titul na jevišti uvést, byť pro omezený počet diváků.