08.11.2018 11:07

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti připravuje pohádkový muzikál Anička a bylinkové kouzlo

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti připravuje pohádkový muzikál Anička a bylinkové kouzlo. Inscenaci režíruje Jakub Maceček, její premiéra je na programu v neděli od 14:00. Muzikál pro celou rodinu napsali speciálně pro uherskohradišťské herce Emanuel Míšek a Josef Fojta. 

Inscenace vznikla na základě písňového pásma, které obsahuje 21 písní o bylinkách. „Je to lehce edukativní, je to s humorem, s nadsázkou pohled na to, co nám to stvoření tady na zemi nabízí, čeho si nevšímáme. Dneska se opravdu naše děti často věnují víc mobilům, počítačům a hrám, a to co je v přírodě, nevidí. Nevšímají si, že to je nádherný svět, vesmír, který má svůj život, svá pravidla a přináší nám lidem dobré věci. To byla ústřední myšlenka a motto toho, proč jsme to chtěli udělat," uvedl Fojta.

Diváky čeká příběh Aničky, která objeví svět bylinek a musí se postavit svému otci, aby zachránila bylinkám jejich louku. Aniččin otec chce totiž na louce stavět obchodní centrum. Ke slovu se však dostanou kouzla, díky nimž vše dobře dopadne. Roli Aničky ztvární Klára Vojtková, která jako předobraz postavy vnímá svou tříletou dceru. V pohádkové inscenaci hraje ve Slováckém divadle poprvé. „Moc se na to těším. Tím, že mám malou dcerku, znám dětské divadelní pohádky jen z hlediště. Hrozně si to užívám, mám to ráda, tak jsem zvědavá, jak to bude fungovat z druhé strany," uvedla Vojtková.

Z dalších herců se v novince objeví například Pavel Hromádka, Martin Vrtáček, Tereza Novotná nebo Jitka Josková, která měla na starost i choreografii. „Bylo důležité zjistit si něco o bylinkách, které v pohádce figurují a najít pro ně společný pohyb. S režisérem jsme se shodli na tom, že bude hezké, když použijeme pohyby klasického baletu," řekla Josková.

Výpravu vytvořila Eva Jiřikovská, na inscenaci se podílel i Josef Somr. Největší prostor bude v muzikálu věnovaný písničkám za hudebního doprovodu přímo na jevišti. Děti si je budou moci poslechnout i z CD, které bude slavnostně pokřtěno při nedělní premiéře. Po ní herci přidají ještě jedno představení od 17:00, další repríza je pak na programu 26. prosince.

https://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Viktor Chrást, dr