06.10.2012 08:59

Slováckému divadlu chybí pro příští rok šest milionů korun

Slováckému divadlu v Uherském Hradišti chybí v rozpočtu na příští rok šest milionů. Ministerstvo financí totiž jako součást změn při novém rozpočtovém určení daní zrušilo některým městům poskytované dotace na kulturní instituce. Uherskohradišťská radnice, která je zřizovatelem divadla, chybějící peníze nemá. Kvůli ztrátě dotace na divadlo a na knihovnu při změnách rozdělování daní přijde asi o 12 milionů Kč. Ředitel divadla Igor Stránský městu vzkázal, že za těchto podmínek hrozí scéně uzavření.

"Musel bych propustit třetinu zaměstnanců. To by byl konec divadla," řekl ČTK Stránský. V rozpočtové vizi na příští rok městu navrhuje ukončení činnosti uherskohradišťské scény k 30. červnu 2013. "Nevidím jinou možnost. Když bych musel propouštět, položí se mi celý repertoár. Začneme zkoušet nové věci v omezených podmínkách, lidé mi začnou odcházet a do dvou, tří let by byl stejně konec divadla. Radši odejít a spadnout z vrcholu hned a se slávou, než postupně hasnout jako nějaká hřbitovní svíčka," dodal Stránský.

Divadlo letos hospodaří s rozpočtem 39 milionů korun. Necelých 24 milionů Kč tvoří příspěvek ministerstva financí a města, asi 13,5 milionu si divadlo samo vydělá, zbytek jsou dotace. Podle Stránského je divadlo schopno získat asi milion korun. Při roční návštěvnosti přes 90.000 diváků by zdražením jednoho lístku o desetikorunu získalo přes 900.000 korun, zbytek by podle ředitele ušetřilo na provozních výdajích, například levnější scénografií. "Zbylých pět milionů ale musíme někde sehnat. Věřím, že se to povede," doplnil Stránský.
Představitelé města si zánik divadla představit neumějí. "Máme kulturu na takové úrovni, že plníme funkci okresní, krajskou a možná i dál. Ani jsme nepomysleli na to, že bychom divadlo nechali kleknout," uvedl starosta Květoslav Tichavský (ODS). Podle místostarosty Evžena Uhera (TOP 09 + KRUH) město hodlá s žádostí o pomoc oslovit ministerstvo kultury, po volbách krajský úřad a také okolní obce, jejichž obyvatelé do divadla jezdí. Podle Stránského je totiž jen 30 procent diváků z Uherského Hradiště, zbytek pak z širokého okolí.

Podle Uhera byla dosavadní podpora poskytovaná ze státního rozpočtu nesystémová, neboť se netýkala všech divadel v České republice. Na nízkou podporu regionálních divadel ze strany státu a krajů upozorňuje kampaň Pomozte svému divadlu, kterou jen v Uherském Hradišti podepsalo za dva týdny 3300 lidí. Podle Stránského je třeba do budoucna řešit financování divadel systémově. "Moje vize je rozložit funkce zřizovatele divadla mezi město a kraj, kteří by se podíleli na příspěvku pro Slovácké divadlo 50 procenty," uzavřel Stránský.

Autor článku: ČTK: jav, jpt

Slováckému divadlu chybí pro příští rok šest milionů korun