23.01.2020 15:27

Slovanský tyátr připomíná výročí Čapka jeho Věcí Makropulos

9. ledna uplynulo 130 let od narození novináře, spisovatele a významné osobnosti novodobých českých dějin, Karla Čapka. Součástí bohaté Čapkovy tvorby byly také divadelní hry. Jednu z nich, Věc Makropulos, uvede ve své interpretaci umělecký soubor studentů Slovanského gymnázia v Olomouci, Slovanský tyátr.

Hlavní postavou dramatu je dcera jednoho z alchymistů u dvora Rudolfa II., která díky zkoušce elixíru dlouhověkosti přežila až do dvacátého století. Téma nesmrtelnosti a nepolepšitelnosti lidského druhu je tak hlavním tématem celé hry. „Bohužel, Karel Čapek nesmrtelný nebyl. Jeho dílo ano, pokud ovšem bude čteno a pochopeno,“ uvedl spoluautor textové úpravy Petr Čechák a k nadčasovosti díla doplnil: „Je totiž zajímavé, jak hrozivě dobrým znalcem lidské povahy Čapek byl.“

Studentské divadlo Slovanský tyátr, které na gymnáziu působí již od roku 2003, upoutalo pozornost veřejnosti klasickými tituly. Ty výrazně upravuje a dodává jim mladistvou energii. Z repertoáru tak divákům mohly utkvět tituly jako Maryša, *O*EO a *U*IE, Naši furianti nebo Racek. „Bylo naším zvykem texty krátit, aby výsledkem bylo zhruba hodinové představení. I z toho důvodu, že primárně hrajeme během dopoledního vyučování pro naši školu a nechceme studenty připravit o probíranou látku,“ říká s úsměvem režisér inscenace a umělecký šéf souboru Zdeněk Vévoda. „V tomto případě nám to ale autor hry nedovolil. Došlo nám, jak náročné jeho dílo je a jakou váhu má každá vyřčená či skrytá myšlenka,“ přiznal Vévoda. Dle jeho slov tak vznikla zhruba stominutová inscenace výrazně komorního rázu. „Poprvé náš soubor nehraje tzv. na kukátko, ale v arénové úpravě hlediště a scény. Bude to pro nás experiment. Moc se těšíme,“ uzavřel Vévoda.

Představení olomoucké Věci Makropulos můžete navštívit v pondělí 27. nebo ve středu 29. ledna, vždy od 19 hodin v Divadle na cucky.

www.tyatr.cz

Autor článku: Zdeněk Vévoda

Slovanský tyátr připomíná výročí Čapka jeho Věcí Makropulos

Amatérské divadlo

16.06.2021

Zemřela Karla Dörrová

Po krátké nemoci dne 13. června 2021 zemřela čestná členka Volného sdružení východočeských divadelníků Karla Dörrová. Metodička amatérského divadla v okresním osvětovém domě v Náchodě, v Krajském kulturním středisku v Hradci Králové a také v Impulsu Hradec Králové. Pracovala v poradních sborech, od dvaceti pěti let v porotách, byla posluchačkou několik tříd lidové konzervatoře, později sama na KKS nějaký čas tyto třídy i organizovala.

15.06.2021

Divadlo jako touha. První digitální výstava SOA v Praze

Archiváři ze Státního okresního archivu Beroun pro vás připravili digitální prezentaci na téma Divadlo jako touha. Divadelní ochotníci na Berounsku. Někdejší divadelní ochotníci mají v berounském regionu velmi starobylou tradici (od 1812). Výstava prezentuje průřez jejich činností od počátků až do současnosti. Zájemci mohou shlédnout často unikátní divadelní “cedule” (plakáty), fotografie i různé další dobové dokumenty.

14.06.2021

Celostátní přehlídka Dětská scéna 2021 a předávání Ceny MK v oboru dětských uměleckých aktivit

Ve dnech 11. – 13. června 2021 proběhla ve Svitavách Dětská scéna – 49. ročník celostátní přehlídky dětského divadla a 49. ročník celostátní přehlídky a dílny dětských recitátorů. V rámci přehlídky byla předána Cena Ministerstva kultury v oborech zájmových uměleckých aktivit – za dětské umělecké aktivity. Za celoživotní přínos v oboru dětského divadla, přednesu a dramatické výchovy ji získala Mgr. Irena Konývková.