23.01.2020 15:27

Slovanský tyátr připomíná výročí Čapka jeho Věcí Makropulos

9. ledna uplynulo 130 let od narození novináře, spisovatele a významné osobnosti novodobých českých dějin, Karla Čapka. Součástí bohaté Čapkovy tvorby byly také divadelní hry. Jednu z nich, Věc Makropulos, uvede ve své interpretaci umělecký soubor studentů Slovanského gymnázia v Olomouci, Slovanský tyátr.

Hlavní postavou dramatu je dcera jednoho z alchymistů u dvora Rudolfa II., která díky zkoušce elixíru dlouhověkosti přežila až do dvacátého století. Téma nesmrtelnosti a nepolepšitelnosti lidského druhu je tak hlavním tématem celé hry. „Bohužel, Karel Čapek nesmrtelný nebyl. Jeho dílo ano, pokud ovšem bude čteno a pochopeno,“ uvedl spoluautor textové úpravy Petr Čechák a k nadčasovosti díla doplnil: „Je totiž zajímavé, jak hrozivě dobrým znalcem lidské povahy Čapek byl.“

Studentské divadlo Slovanský tyátr, které na gymnáziu působí již od roku 2003, upoutalo pozornost veřejnosti klasickými tituly. Ty výrazně upravuje a dodává jim mladistvou energii. Z repertoáru tak divákům mohly utkvět tituly jako Maryša, *O*EO a *U*IE, Naši furianti nebo Racek. „Bylo naším zvykem texty krátit, aby výsledkem bylo zhruba hodinové představení. I z toho důvodu, že primárně hrajeme během dopoledního vyučování pro naši školu a nechceme studenty připravit o probíranou látku,“ říká s úsměvem režisér inscenace a umělecký šéf souboru Zdeněk Vévoda. „V tomto případě nám to ale autor hry nedovolil. Došlo nám, jak náročné jeho dílo je a jakou váhu má každá vyřčená či skrytá myšlenka,“ přiznal Vévoda. Dle jeho slov tak vznikla zhruba stominutová inscenace výrazně komorního rázu. „Poprvé náš soubor nehraje tzv. na kukátko, ale v arénové úpravě hlediště a scény. Bude to pro nás experiment. Moc se těšíme,“ uzavřel Vévoda.

Představení olomoucké Věci Makropulos můžete navštívit v pondělí 27. nebo ve středu 29. ledna, vždy od 19 hodin v Divadle na cucky.

www.tyatr.cz

Autor článku: Zdeněk Vévoda