23.01.2020 15:27

Slovanský tyátr připomíná výročí Čapka jeho Věcí Makropulos

9. ledna uplynulo 130 let od narození novináře, spisovatele a významné osobnosti novodobých českých dějin, Karla Čapka. Součástí bohaté Čapkovy tvorby byly také divadelní hry. Jednu z nich, Věc Makropulos, uvede ve své interpretaci umělecký soubor studentů Slovanského gymnázia v Olomouci, Slovanský tyátr.

Hlavní postavou dramatu je dcera jednoho z alchymistů u dvora Rudolfa II., která díky zkoušce elixíru dlouhověkosti přežila až do dvacátého století. Téma nesmrtelnosti a nepolepšitelnosti lidského druhu je tak hlavním tématem celé hry. „Bohužel, Karel Čapek nesmrtelný nebyl. Jeho dílo ano, pokud ovšem bude čteno a pochopeno,“ uvedl spoluautor textové úpravy Petr Čechák a k nadčasovosti díla doplnil: „Je totiž zajímavé, jak hrozivě dobrým znalcem lidské povahy Čapek byl.“

Studentské divadlo Slovanský tyátr, které na gymnáziu působí již od roku 2003, upoutalo pozornost veřejnosti klasickými tituly. Ty výrazně upravuje a dodává jim mladistvou energii. Z repertoáru tak divákům mohly utkvět tituly jako Maryša, *O*EO a *U*IE, Naši furianti nebo Racek. „Bylo naším zvykem texty krátit, aby výsledkem bylo zhruba hodinové představení. I z toho důvodu, že primárně hrajeme během dopoledního vyučování pro naši školu a nechceme studenty připravit o probíranou látku,“ říká s úsměvem režisér inscenace a umělecký šéf souboru Zdeněk Vévoda. „V tomto případě nám to ale autor hry nedovolil. Došlo nám, jak náročné jeho dílo je a jakou váhu má každá vyřčená či skrytá myšlenka,“ přiznal Vévoda. Dle jeho slov tak vznikla zhruba stominutová inscenace výrazně komorního rázu. „Poprvé náš soubor nehraje tzv. na kukátko, ale v arénové úpravě hlediště a scény. Bude to pro nás experiment. Moc se těšíme,“ uzavřel Vévoda.

Představení olomoucké Věci Makropulos můžete navštívit v pondělí 27. nebo ve středu 29. ledna, vždy od 19 hodin v Divadle na cucky.

www.tyatr.cz

Autor článku: Zdeněk Vévoda

Slovanský tyátr připomíná výročí Čapka jeho Věcí Makropulos

Amatérské divadlo

21.03.2023

V Třebíči se v sobotu uskuteční 55. ročník přehlídky Loutkářské jaro

V Třebíči se v sobotu uskuteční 55. ročník Loutkářského jara. Nabídne šest loutkových představení určených především pro nejmenší děti. Pětice zúčastněných souborů se bude ucházet o možnost zúčastnit se Loutkářské Chrudimi.

21.03.2023

Festival PLÁCEK: divadelní platforma pro tvorbu, vzdělávání a komunitu studentů středních škol v Brně

V Brně se v dubnu opět otevře pole pro komunitu studentů středních divadelních škol Festival PLÁCEK (Brno 20. 3. 2023) Už druhým rokem se Brně v jarním čase otevírá prostor Festivalu PLÁCEK, jako divadelní platformy pro tvorbu, vzdělávání a komunitu studentů středních škol, letos s titulem Plácek.23 a tématem spawn jímž se tvůrci festivalu snaží zaměřit na enviromentální cítění, ve vztahu člověk (tvůrce) x prostor, jakožto místo které nás obklopuje, spoluutváří tak jako my utváříme jej.

15.03.2023

Jen do konce března je možné podávat přihlášky do dalšího ročníku stipendijní Akademie MenART pro mladé talenty

Akademie MenART již po šesté nabízí talentovaným žákům a studentům uměleckých škol a jejich pedagogům možnost spolupracovat s předními osobnostmi české umělecké scény. Přihlášky pro nadcházející školní rok je možné podávat jen do 31. března. Program je pro žáky i jejich pedagogy zdarma na základě uděleného stipendia. V novém ročníku se do programu zapojilo šestnáct předních umělců z oblasti klasické hudby i hudby jiných žánrů, tanečního, divadelního
a výtvarného oboru, kteří budou po celý školní rok pracovat se studenty a jejich pedagogy.