31.01.2019 11:03

Smetanova Litomyšl nabídne 41 pořadů, zahájí ji Česká filharmonie

Festival Smetanova Litomyšl, jehož 61. ročník se uskuteční letos od 13. června do 7. července, přinese během 25 dní stejně jako loni 41 pořadů. Mimořádně rozsáhlá bude operní řada, která nabídne deset titulů. V koncertní řadě vystoupí Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského z Moskvy. Festival 13. června na zámeckém nádvoří otevře Česká filharmonie, se kterou Smetanova Litomyšl loni uzavřela partnerství. Novináře o tom  informoval ředitel festivalu Jan Pikna.

Již dříve pořadatelé oznámili galakoncert ruské operní divy Olgy Pereťaťkové-Mariottiové. Koloraturní sopranistka zazpívá 15. června v programu Hvězdy operního nebe.

"Rekordní počet titulů v operní řadě obohatí všechny tři tuzemská národní divadla. Festival uvede různé inscenace od Hry o Marii Bohuslava Martinů až po slavnou rockovou operu Jesus Christ Superstar," uvedl umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský.

Známé umělce nabídne také komorní řada. Pěvkyně Magdalena Kožená v ní vystoupí spolu s Collegiem 1704 - Prague Baroque Orchestra Václava Lukse v projektu Il giardino dei sospiri. Recitál si připravil také rezidenční umělec Smetanovy Litomyšle Adam Plachetka. Ve varhanním koncertu zazní cyklus Faust Petra Ebena. Duchovní hudbu mimo jiné zastoupí výběr vokálních polyfónií v koncertu Cantus ad gloriam Dei Kühnova dětského sboru a Komorního orchestru pražských filharmoniků.

Světskou radost přinese vystoupení jazzové kapely Club des Belugas pod širým nebem v Klášterních zahradách. Tradiční jazz uvede další Jazzová jízda v jízdárně, kde Emil Viklický se svým triem a recitátory provedou mimo jiné melodram Tajemství člověka na texty Václava Havla. Prvky jazzu, tance a hlavně world music nabídne vystoupení Idy Kelarové a jejího dětského romského souboru Čhavorenge.

Program festivalu vyvrcholí 6. července koncertem Sólo pro 100 smyčců. Závěrečné Velké finále v zámeckém nádvoří a prostřednictvím přímého přenosu i v Klášterních zahradách provede diváky skladbami uváděnými při zvláště slavnostních příležitostech. Zazní hudba Ludwiga van Beethovena, Richarda Wagnera, Bedřicha Smetany, Johna Williamse a dalších.

Hlavní program festivalu doplní doprovodné pořady a akce.

www.smetanovalitomysl.cz

Autor článku: ČTK: jir, mha; foto: www.smetanovalitomysl.cz

Smetanova Litomyšl nabídne 41 pořadů, zahájí ji Česká filharmonie

Festivaly

12.02.2019

Bazaar Festival 2019 uvede provokativní umělce z Německa, Bulharska i Libanonu

Pátý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar se uskuteční od 14. do 18. března 2019 v Praze. Uvede výrazná představení a ukázky z chystaných inscenací ze střední a východní Evropy, které letos poprvé doplní také umělci z Blízkého východu. Festival zahájí inscenace Grace mezinárodně uznávaného souboru Hodworks výrazné evropské choreografky Adrienn Hód.

11.02.2019

Festival Spectaculare 2019 rozšiřuje divadelní program

Uhrančivý taneční duet Rafales slavnostně zahájí šestý ročník festivalu Spectaculare v prostorách divadla Komedie. Ve čtvrtek 14. února, v den svátku zamilovaných, prozkoumá soubor RADAR pod vedením francouzského choreografa Benjamina Bertranda souhru a rytmus dvou těl ve vibracích zvukových vln. Bulharský umělec Stanislav Genadiev představí ve čtvrtek 7. března v Kasárnách Karlín instalaci geometrických světelných linii Synchronicity.

11.02.2019

Festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER již zná jména divadelních škol pro letošní 29. ročník

Na Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER se se svými inscenacemi přihlásilo celkem 45 škol z celého světa. O tom, kdo ze zájemců se zúčastní festivalu, rozhodovala výběrová komise. Nakonec se rozhodla pro dvanáct vybraných škol a jejich představení. Návštěvníci festivalu se mohou ve dnech 2. -6. dubna 2019 těšit např. na inscenace z Lotyšska, Bosny a Hercegoviny, Filipín, Ruska nebo na každoroční Polsko, Slovensko a samozřejmě Českou republiku.