31.01.2019 11:03

Smetanova Litomyšl nabídne 41 pořadů, zahájí ji Česká filharmonie

Festival Smetanova Litomyšl, jehož 61. ročník se uskuteční letos od 13. června do 7. července, přinese během 25 dní stejně jako loni 41 pořadů. Mimořádně rozsáhlá bude operní řada, která nabídne deset titulů. V koncertní řadě vystoupí Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského z Moskvy. Festival 13. června na zámeckém nádvoří otevře Česká filharmonie, se kterou Smetanova Litomyšl loni uzavřela partnerství. Novináře o tom  informoval ředitel festivalu Jan Pikna.

Již dříve pořadatelé oznámili galakoncert ruské operní divy Olgy Pereťaťkové-Mariottiové. Koloraturní sopranistka zazpívá 15. června v programu Hvězdy operního nebe.

"Rekordní počet titulů v operní řadě obohatí všechny tři tuzemská národní divadla. Festival uvede různé inscenace od Hry o Marii Bohuslava Martinů až po slavnou rockovou operu Jesus Christ Superstar," uvedl umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský.

Známé umělce nabídne také komorní řada. Pěvkyně Magdalena Kožená v ní vystoupí spolu s Collegiem 1704 - Prague Baroque Orchestra Václava Lukse v projektu Il giardino dei sospiri. Recitál si připravil také rezidenční umělec Smetanovy Litomyšle Adam Plachetka. Ve varhanním koncertu zazní cyklus Faust Petra Ebena. Duchovní hudbu mimo jiné zastoupí výběr vokálních polyfónií v koncertu Cantus ad gloriam Dei Kühnova dětského sboru a Komorního orchestru pražských filharmoniků.

Světskou radost přinese vystoupení jazzové kapely Club des Belugas pod širým nebem v Klášterních zahradách. Tradiční jazz uvede další Jazzová jízda v jízdárně, kde Emil Viklický se svým triem a recitátory provedou mimo jiné melodram Tajemství člověka na texty Václava Havla. Prvky jazzu, tance a hlavně world music nabídne vystoupení Idy Kelarové a jejího dětského romského souboru Čhavorenge.

Program festivalu vyvrcholí 6. července koncertem Sólo pro 100 smyčců. Závěrečné Velké finále v zámeckém nádvoří a prostřednictvím přímého přenosu i v Klášterních zahradách provede diváky skladbami uváděnými při zvláště slavnostních příležitostech. Zazní hudba Ludwiga van Beethovena, Richarda Wagnera, Bedřicha Smetany, Johna Williamse a dalších.

Hlavní program festivalu doplní doprovodné pořady a akce.

www.smetanovalitomysl.cz

Autor článku: ČTK: jir, mha; foto: www.smetanovalitomysl.cz

Smetanova Litomyšl nabídne 41 pořadů, zahájí ji Česká filharmonie

Festivaly

16.04.2019

Letní scéna Divadla Bolka Polívky bude kromě Brna také v Mikulově a Slavkově

Divadlo Bolka Polívky připravuje již počtvrté svou Letní scénu. Poprvé se však představení pod širým nebem budou postupně odehrávat hned na třech atraktivních lokalitách. Od 10. do 13. července budou mít diváci možnost zhlédnout inscenace z produkce Divadla Bolka Polívky v amfiteátru v Mikulově, od 22. července do 3. srpna na Biskupském dvoře Moravského zemského muzea v Brně a od 6. do 8. srpna se Letní scéna přesune na nádvoří zámku do Slavkova u Brna.

15.04.2019

Divadelní festival Kopřiva 2019

Konec dubna pravidelně patří přehlídce netradičních divadel KOPŘIVA. Letos se odehraje již 33. ročník. Od 26. do 27. dubna 2019 se s neobyčejnými zážitky setkáte na dvou místech, v Katolickém domě a v Kulturním domě Kopřivnice. Na své si přijdou všechny generace diváků. A především ti, kteří od divadelních představení očekávají témata k zamyšlení, aktuální reflexi i chytrý humor.

12.04.2019

V Praze se bude konat třetí ročník festivalu Arena

Nový cirkus a divadlo opět zavítají za pomoci Divadla Bratří Formanů na smíchovskou náplavku v Praze. Na třetí ročník festivalu Arena dorazí zahraniční soubory Cirque Trottola, Circo Ronaldo nebo Atelier Lefeuvre&André. Vystoupí i mladí čeští umělci – studenti divadla z Akademie múzických umění v Praze i z dalších uměleckých škol.