28.01.2023 15:18

Smetanova Litomyšl připomene krásné časy

Národní festival Smetanova Litomyšl v roce 2023 slaví půlkulaté jubileum, v období 18 dní od 15. června do 2. července se uskuteční jeho 65. ročník. Přinese 35 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 19. Smetanova výtvarná Litomyšl. Předprodej vstupenek bude zahájen 1. března v 10 hodin.

Jako téma si dramaturgie zvolila Belle Époque, tedy „krásnou dobu – krásné časy“, jak se označuje období přelomu 19. a 20. století. Nebývalý pokrok vědy a techniky tehdy umožnil rozvoj všech lidských činností a bohatě se propsal i do umění. „U zrodu tématu byla dohoda na uvedení jedné z nejslavnějších kompozic této doby, Písní z Gurre Arnolda Schönberga,“ vysvětluje dramaturg Vojtěch Stříteský. Volný výčet děl epochy „Krásných časů“ v programu  65. Smetanovy Litomyšle začíná v jednom z jejích center, Paříži, kde se roku 1878 konal jeden  z fenoménů 2. poloviny 19. století – 7. Světová výstava. Právě pro ni a uvedení nového nástroje v Palais de Trocadéro napsal Charles-Marie Widor premiéru Varhanní symfonie č. 6, která bude znít na koncertu tchajwanské umělkyně Hsiao-Yi Yu, stejně jako Varhanní sonáta č. 1 d moll Alexandre Guilmanta z roku 1874. Koncert pro housle a orchestr D dur Petra Iljiče Čajkovského  z roku 1878, premiérovaný ale až r. 1881 ve Vídni, přednese právě umělec z tohoto města Fedor Rudin. V roce 1878 byl také uveden Koncert č. 2 B dur pro klavír a orchestr Johannese Brahmse, který zahraje Elisabeth Leonskaja. V letech 1884-1885 psal Antonín Dvořák svoji           7. symfonii d moll, tu představí Filharmonie Brno s Dennisem Russellem Daviesem, a v letech 1889-1890 8. Symfonii G dur, která zazní v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu s Petrem Popelkou. Z roku 1896 pochází Straussova symfonická báseň Tak pravil Zarathustra (Česká Sinfonietta, Radek Baborák). Rachmaninov píše v letech 1900-1901 svůj Koncert c moll pro klavír a orchestr č. 2, ten provede slavný klavírista Kirill Gerstein s Českou filharmonií a Tomášem Netopilem, a takřka paralelně vznikají Písně z Gurre Arnolda Schönberga (1900-1903).  V podání Jana Martiníka bude uveden jeden z pokladů české písňové tvorby – cyklus Jaroslava Křičky Severní noci (1909/1910). Pozornost byla věnována i výběru ukázek z tvorby operní. Na programu je velký výběr veristických autorů, árie, dueta, ansámbly a sbory např. ze Sedláka kavalíra Pietra Mascagniho (1890), Komediantů Ruggera Leoncavalla (1892), La Wally Alfreda Catalaniho (1892) a řada slavných písní oné éry. Posluchači uslyší též reprezentativní výběr z oper Giacoma Pucciniho a Giuseppe Verdiho, přičemž Otello bude Janáčkovou operou ND Brno uveden scénicky.

Důraz na autory tvořící v období Belle Époque je zřejmý, dramaturgie však pokračuje též v dlouhodobých tématech a programových řadách. V cyklu Hvězdy operního nebe vystoupí sopranistka Maria Agresta a tenorista Pavel Černoch. Festival se systematicky věnuje tvorbě    J. S. Bacha, klavíristou Martinem Kozákem bude proveden kompletní první díl Dobře temperovaného klavíru a v pořadu Bach a Lipsko 1723 ožije 300 let stará historie souboje s jeho souputníky o prestižní místo kantora v kostele sv. Tomáše. Bachova hudba zazní také v koncertu Drážďanského komorního sboru. Ten patří do řady hudby duchovní, která bude dále zastoupena Dvořákovou Stabat Mater (Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor), koncertem Te Deum laudamus Českého filharmonického sboru s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín a Mší k poctě sv. Cyrila a Metoděje Michaela Haydna. Stará hudba bude znít v koncertu sopranistky Roberty Mameli a souboru Collegium Marianum a na festivalové stagioně v zámku Nové Hrady ve slavné Pergolesiho opeře-buffa Služka paní a Loosově půvabné zpěvohře O komínku zedníky laškovně nakřivo postaveném. Naopak zcela současnou hudbu reprezentuje operní komiks Lukáše Sommera Časoplet, a samozřejmě koncerty přesahové – od oblíbeného Koncertu na přání, tentokrát s Adamem Plachetkou, Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers, přes již zavedenou Jazzovou jízdu v jízdárně až po Koncert plný překvapení, v němž se umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský ohlédne s mnoha hosty za svými 40 lety na Smetanově Litomyšli. Rodinám s dětmi bude určeno hudebně taneční pásmo Bylinky – písničky z hrnečku, v němž vystoupí také dětské sbory a soubory. Dětští a mladí umělci vystoupí i v dalším finálovém koncertu stipendijního projektu MenART. V řadě významných jubileí připomene Smetanova Litomyšl sté výročí narození Marie Callas uvedením hry Terence McNallyho Mistrovská lekce. Sté výročí od zahájení pravidelného vysílání oslaví v rámci festivalu také Český rozhlas. Jako obvykle ročník zakončí Velké finále s uvolněnějším programem, tentokrát vzdá poctu krásám Itálie.

„Uvědomujeme si, že i my jsme prožívali krásné časy, které teď s pandemií, válkou a energetickou krizí jakoby končí. Pocit krásných časů si ale vytváříme především sami v sobě  a Smetanova Litomyšl může být pro něj dobrým důvodem,“ říká ředitel festivalu Jan Pikna. Festival přináší nejen kvalitní umělecké zážitky, ale na návštěvníky pozitivně působí i poklid a genius loci města. Z důvodu generální opravy litomyšlského zámku se však letos bude muset festival obejít bez své hlavní scény – zámeckého nádvoří. Jako náhradní prostor pořadatelé zvolili multifunkční halu. „Litomyšl se naštěstí pyšní nejen krásnými památkami, ale také skvělou současnou architekturou. Hala architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky patří k těm nejzdařilejším realizacím a technicky vyhovuje pro přenesení prakticky kompletní sestavy jeviště a hlediště z nádvoří,“ konstatuje Pikna. „Jak se mohli všichni přesvědčit během covidových ročníků, dokážeme si poradit v každé situaci. Věřím, že za pomoci nejlepších scénografů a osvětlovačů proměníme halu v takřka dokonalou koncertní síň. Využijeme i okolí haly včetně slavné prvorepublikové plovárny k tomu, abychom vytvořili pro návštěvníky jakýsi areál Světové výstavy, a přiblížili tak i prostor ročníkovému tématu.“ 

https://smetanovalitomysl.cz/

Autor článku: převzato z: https://smetanovalitomysl.cz/

Smetanova Litomyšl připomene krásné časy

Festivaly

23.03.2023

Divadlo Lampion uspořádá již čtvrtý ročník festivalu loutkového divadla AMPLION

Divadlo Lampion připraví i v letošním roce festival loutkového divadla Amplion. Čtvrtý ročník festivalu s podtitulem „Pro malé i velké loutky“ proběhne v termínu od pátku 26. 5. 2023 do neděle 28. 5. 2023. Téma letošní sezony Divadla Lampion nese název „Za hranicí skutečnosti“ a i festival se tak posune za hranici skutečnosti, kdy tematicky úzce naváže na novou inscenaci Čaroděj ze země Oz, kterou divadlo uvede v premiéře první březnový víkend.

23.03.2023

Rodinný festival Struny dětem o víkendu zaplní Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici

Festival Struny dětem rozehraje již tento víkend 24. – 26. března divadlo Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Děti láká i na nejrůznější výtvarné tvoření a hudební, divadelní či flamencové workshopy. Malí i velcí diváci se mohou těšit například na koncerty zpěvačky Báry Polákové, Floexe, houslisty Jiřího Vodičky, dirigenta a klavíristy Jana Kučery, „české Värttiny” BraAgas nebo jazzové zpěvačky Petry Ernyei.

21.03.2023

Východočeské divadlo Pardubice bude hostit 23. ročník GRAND Festivalu smíchu

Východočeské divadlo Pardubice letos výjimečně přesunulo GRAND Festival smíchu z tradičního zimního termínu do jara. 23. ročník přehlídky nejlepších divadelních komedií bude divadlo hostit od 27. března do 3. dubna.