13.12.2017 13:02

Smutný klaun Ernani hrdinou poslední premiéry roku 2017 v Moravském divadle Olomouc

Vůbec poprvé v historii českého divadla v Olomouci se uvedení dočká Verdiho opera Ernani. Romantické dílo vycházející z dramatu Victora Huga nastudovala se souborem opery a operety Moravského divadla režisérka Karla Štaubertová. Originální koncept má v sobě prvky cirkusu, pouličního divadla
a grotesky, dočkáme se i akrobatického výstupu. Autorem hudebního nastudování je Miloslav Oswald. Premiéra se uskuteční v pátek 15. prosince v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

Opera pojednává o boji tří rivalů soupeřících nejen o politickou moc, ale také o lásku krásné ženy. Ústřední postavou je zavržený šlechtic a vůdce povstalců Ernani. Verdi začal toto dílo připravovat bezprostředně po úspěchu Nabucca. Námět vychází z dramatu Victora Huga, autorem libreta byl Francesco Maria Piave, pro něhož šlo o začátek dlouholeté spolupráce s Verdim – je podepsaný mj. pod librety oper Attila, Rigoletto a Simon Boccanegra. Světové premiéry se Ernani dočkal v březnu 1844 v Benátkách.

„Za Verdiho života byl tento titul nejhranějším ze skladatelovy bohaté tvorby. Při jeho studiu jsem si uvědomil, o jak nádherné dílo se jedná. Vychází z italského belcanta a raně romantické italské operní tvorby, navzdory tomu, že je, podobně jako Nabucco, prodchnutý revoluční atmosférou. Verdiho rukopis je znát z každé noty. Ernanimu možná schází divácký trhák, jako je Sbor židů v Nabuccovi, zato je plný krásných a velmi náročných sólových partů,“ popsal autor hudebního nastudování Miloslav Oswald a upozornil, že v historii českého divadla v Olomouci jde o vůbec první uvedení tohoto díla. „V období německého divadla byl Ernani v Olomouci uveden už v roce 1849, a to s velkým úspěchem,“ doplnil Oswald.

Režisérka Karla Štaubertová v minulosti uvedla v Moravském divadle Poulencovy Dialogy karmelitek a Mozartovu Figarovu svatbu. S Verdiho Ernanim se coby režisérka setkává poprvé. „Na první pohled je příběh této opery velmi romantický, skoro jako telenovela. Fascinovala mě ovšem neustálá přítomnost smrti. Vášeň, pomsta, kariéra, hon za penězi – to všechno se z perspektivy smrti jeví jako malicherné. Ernani je tak trochu pierot, má své ideály a nechce je opustit, zároveň odmítá žít život plný kompromisů. Zůstává smutným klaunem. A klauni jsme před smrtí vlastně všichni,“ přiblížila Štaubertová.

Autorem výpravy je německý výtvarník Matthias Engelmann. Rodák z Hamburku použil výrazný vizuální kontrast mezi černobílou scénou a stylizovanými barevnými kostýmy. „Barevný svět z úvodu se postupem času stává černobílým, rozbíjí se podobně jako Ernaniho ideály,“ popsala režisérka.

V titulní roli budou alternovat Jakub Rousek a hostující Rafael Alvarez. „Je to pro mě premiéra, s Ernanim jsem se dosud nesetkal ani jako zpěvák, ani jako divák. Hlavní hrdina je v podstatě postava plná proher a smůly. Musí se s tímto osudem smířit. Je to smutný klaun s úsměvem na tváři a slzou na duši. Po pěvecké stránce je role Ernaniho, stejně jako ostatní sólové party, velmi náročná. Je totiž napsaná ve vyšší poloze, což je po celou dobu představení náročné uzpívat,“ uvedl Rousek. Jako Ernaniho láska Elvíra se představí Olga Jelínková v alternaci s Radoslavou Mičovou, nepřítele Carlose ztvární Martin Štolba nebo Jakub Tolaš a soka v lásce de Silvu alternují Jiří Přibyl a David Szendiuch.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta