16.11.2005 00:00

SND při hře Chvála bláznovství konzultovalo s psycholožkou

BRATISLAVA 16. listopadu (zpravodajka ČTK) - Činohra Slovenského národního divadla (SND) si k nastudování představení přizvala psycholožku Máriu Krýslovou. Režisér Ľubomír Vajdička a herci s ní spolupracovali na výkladu textu hry o dvou mentálně "jiných" mužích nazvané Chvála bláznovství. Obě strany si novou zkušenost pochvalují. Premiéra norské současné komedie se uskuteční 19. listopadu na Malé scéně SND v Bratislavě.

"Vždy, když se vydám na teritorium, které mi není známé a které je tak konkrétní jako v tomhle případu, musím s někým konzultovat. V tomto případě bylo zapotřebí, aby s psycholožkou konzultovali i herci, takže tato spolupráce nabyla širší rozměr," řekl ČTK Vajdička, pro kterého je odborná spolupráce s psycholožkou v tak velkém rozsahu první zkušeností tohoto druhu.

Hra je příběhem dvou mužů, kteří končí pobyt v ústavní léčebně a mají se poprvé zařadit do reality všedního dne. I když dostanou společný byt, telefon a práci, jako by pořád zůstávali na prahu nového bytu, nového života. Jejich vnitřní světy jako by bránily překročení jisté hranice.

Dva smutné klauny ztvární herci Marián Geišberg a Ján Kroner. "Hra je velmi zajímavá tím, že je na první pohled oknem do duše postižených, ale tímto oknem vidíme do duše každého z nás," řekla ČTK psycholožka Mária Krýslová, která odborně spolupracovala při tvorbě inscenace. "Velmi dobře se mi s nimi pracovalo. Herci to velice ochotně přijali a já jsem se při práci cítila jako jedna z nich," dodala Krýslová, která jako odbornice na psychologii už spolupracovala při natáčení filmů s režisérem Dušanem Hanákem.

Tvůrci však nechtěli, aby se hra příliš "psychiatrizovala", i proto šli při výkladu charakterů postav jinou cestou než brněnské divadlo, které má ve svém repertoáru stejný titul. V Brně se rozhodli jednu z postav označit za autistu, ve slovenské inscenaci půjde jen o muže, který je mimořádně úzkostlivý.

Hra Chvála bláznovství vznikla na podkladu románu Ingvara Ambjornsena. Do podoby filmového scénáře ji pak zpracoval Axel Hellstenius a po úspěchu filmu se rozhodli spolu s třetím autorem Petterem Nassem text adaptovat pro divadlo.

goz ros vk

Autor článku: ČTK