18.10.2021 10:06

Soubor baletu NDM se koncem října představí na dvou festivalech

Soubor baletu NDM se koncem října představí na dvou festivalech. Nejprve na přehlídce baletní tvorby českých divadel Dance Brno 2021 (21. října) a poté vystoupí 24. října v polském Tarnově na desátém ročníku Mezinárodního festivalu tanečních divadel Otevřená scéna 2021. V obou případech divákům představí večer dvou současných choreografií s názvem Rossiniho karty.

Inscenace Rossiniho karty je pojmenována po díle Itala Maura Bigonzettiho, doplňují ji existenciálně laděné Následky španělského choreografa Juanja Arquése. Rossiniho karty vznikly díky autorovu obdivu k dílu slavného italského skladatele (a na jeho hudbu), nechybí v nich humor a dají se označit za jednu velkou taneční hostinu. Následky pak divákovi kladou spíše otázky vedené obavou z následků našeho zacházení s přírodou. „Autor v minulých dnech svou choreografii znovu zkoušel a doplnil přímo u nás v Ostravě. Některé postavy tak mají nové obsazení a někteří tanečníci byli z dřívějších rolí přeobsazeni do jiných,“ prozradila šéfka souboru baletu NDM Lenka Dřímalová. „Závěr jsme prodloužili a rozvinuli tak, aby byl (alespoň v mých očích) jasnější co do sdělení. V souboru NDM je rozhodně vidět vývoj. Pozoruji to zejména u tanečníků, kteří mou choreografii původně tančili a se kterými jsem naposledy pracoval. Když s nimi zkouším nyní, je to úplně jiná úroveň. Inscenace získala na kvalitě po všech stránkách,“ chválí Juanjo Arqués.

Členové baletu NDM si už za dřívější ztvárnění rolí v obou choreografiích vytančili například cenu za kolektivní výkon na přehlídce českých souborů Balet 2019 nebo moravskoslezské Ceny Jantar, Koki Nishioka a Rita Pires dostali širší nominace na Ceny Thálie. Na domácí scéně v Divadle Jiřího Myrona diváci inscenaci mohou vidět 19. a 27. října a 10. listopadu.

„V brněnském Janáčkově divadle tančíme 21. října. Na festivalu Dance Brno 2021 se prezentují české profesionální soubory – v jednom týdnu se tak diváci seznámí s inscenacemi šesti českých divadelních domů. Dramaturgie festivalu se zaměřuje především na původní tvorbu, repertoárové progresivní tituly a choreografie významných evropských a světových choreografů s mimořádnou úrovní sólové či ansámblové interpretace,“ přibližuje šéfka souboru Lenka Dřímalová.
„Sloganem jubilejního ročníku festivalu v polském Tarnově je Human Story – příběh o člověku zmítaném dilematy duše a důsledky svých etických voleb, studium lidské přirozenosti a identity vyjádřené tancem. Příběh o tom, co utváří člověka, co utváří jeho identitu a duchovní hodnoty,“ pokračuje Lenka Dřímalová. Tarnovská Otevřená scéna 2021 je akce představující především současný tanec – tedy nejnovější inscenace; nechybí ale také klasický balet a taneční představení pro děti. Festival probíhá od 4. do 24. října, jeho součástí jsou i pracovní setkání tanečníků, workshopy, soutěž choreografií nebo setkání na téma terapie tancem. Už před dvěma lety (v říjnu 2019) tam soubor NDM slavil obrovský divácký úspěch s inscenací All That Jazz, Rock, Blues. Letos balet NDM přehlídku 24. října uzavře Rossiniho kartami.

www.ndm.cz

Autor článku: Šárka Swiderová