14.09.2021 14:46

Soubor bazmek entertainment uvádí premiéru inscenace Lapači prachu podle stejnojmenné prózy Lucie Faulerové

Nezávislé profesionální divadelní uskupení bazmek entertainment uvádí premiéru inscenace Lapači prachu podle stejnojmenné prózy Lucie Faulerové. Premiéra se uskuteční 21. září v Dělnickém domě v Židenicích v Brně v 19:00 hodin.

Co jsou Lapači prachu vlastně zač? Známe je asi všichni – válí se nám na poličkách jako relikty minulosti, jako pozůstatky cest, kterými jsme se mohli vydat a nevydali, cest, na které se bojíme zapomenout, které se bojíme opustit. Hlavní (anti)hrdinka Anna jich vlastní pořádnou sbírku a občas má dokonce pocit, že je jedním z nich.

Lucie Faulerová byla za svůj románový debut nominovaná na cenu Magnesia litera za rok 2018. Kniha se v roce 2020 dočkala svého španělského vydání a před nedávnem vyšel i německý překlad. Její druhý román Smrtholka získal v roce 2021 cenu Evropské unie za literaturu.

Inscenace Lapači prachu využívá pro znázornění různých vyprávěcích rovin různé divadelní principy, které znemožňují přesně načrtnout hranici mezi Anninou fabulační hrou a realitou, se kterou se tato postava snaží srovnat. Zároveň tvůrci ponechávají prostor původnímu jazyku románu, čímž vzniká pnutí mezi slovem a divadelní akcí (činem), Annou a Vypravěčem, podobně jako v předloze.

Inscenace je výsostně současným pohledem do intimního prostoru mladé ženy, která odmítá všechny společenské konvence – zejména těch které se týkají pohledu na roli ženy – přitom však nedokáže nabídnout jinou než sebedestruktivní alternativu.

scénář a režie: Eva Lietavová
dramaturgie: Patrik Boušek
hrají: Štěpánka Romová, Pavel Šupina, Zdeněk Foukal
hudba: Jonáš Svoboda
scénografie, kostýmy a loutková spolupráce: Kateřina Höferová
produkce, grafika, make-up artist: Lucie Ošmerová
light design: Bohdana Sýkorová

www.facebook.com/bazmekentertainment