22.07.2021 12:48

Soubor bazmek entertainment uvede v rámci festivalu Meeting Brno premiéru inscenace Ein Strudel und Nekonečno

Nezávislé profesionální divadelní uskupení bazmek entertainment ve spolupráci s Mikro-Teatrem uvádí premiéru inscenace Ein Strudel und Nekonečno, která je inspirovaná životem a myšlenkami matematického logika Kurta Gödela.

Kurt Gödel se narodil v Brně, většinu svého dospělého života však přežil v Princetonu, kde působil na Institutu pokročilých studií. Říká se, že je to nejvýznamnější logik od časů Aristotela. Jeho slavné Věty o neúplnosti změnily už navždy pohled na matematiku. Celý život však trpěl psychickými problémy a měl strach, že mu někdo do jídla dá jed.

Autoři původního scénáře a inscenačního konceptu jsou režisérka Eva Lietavová a dramaturg Patrik Boušek. Život Kurta Gödela byl plný bizarností i složitých dějinných i osobních událostí. Jeho objevy a okruhy vědy, kterými se zabýval, jsou velmi abstraktní a pro laickou veřejnost těžce srozumitelné. Fascinující byla však jeho touha objevovat vnitřní mechanismy fungování světa, jeho zvědavost
a v neposlední řadě jeho víra, že svět je ve své podstatě dobrý a logický. Věřil taky v život po životě, jenom za svého života nedokázal vytvořit pro tuto svoji teorii důkaz.

Tvůrci inscenace přibližují publiku zapomenutého rodáka z Brna, jeho život a jeho specifický světonázor.

Premiéra a první repríza se uskuteční 28. a 29. července v rámci programu festivalu Meeting Brno v bývalé brněnské káznici vždy od 21:00 hodin.

scénář: Patrik Boušek a Eva Lietavová
hrají: Petr Hanák, Lucie Hrochová, Veronika Všianská
hudba: Ondřej Zámečník
scénografie a kostýmy: Klára Vincourová
produkce: Vanda Klestilová
světla: Bohdana Sýkorová
dramaturgie: Patrik Boušek
režie: Eva Lietavová
za odborné konzultace, nekonečnou trpělivost a nadšení děkujeme doc. Mgr. Marii Králové, Ph.D

https://www.facebook.com/bazmekentertainment

Autor článku: Lucie Ošmerová