30.05.2022 12:40

Soubor Depresivní děti touží po penězích uvede premiéru inscenace Očistec si zaslouží každý

Světová premiéra inscenace oceňovaného režiséra o zatracovaném prezidentovi. Očistec si zaslouží každý, v hlavní roli se Zuzanou Bydžovskou, již 14.6.

Principál souboru Depresivní děti touží po penězích, Jakub Čermák si před pár dny odvezl bronz ze soutěže dramatických textů Nová Dráma za „Očistec si zaslouží každý“. Divadelní zpracování jeho scénáře má premiéru 14. 6. v pražském divadle Venuše ve Švehlovce. V hlavní roli se představí držitelka tří Českých lvů Zuzana Bydžovská, dále Daniel Krejčík a Vanda Hybnerová.

„Text osciluje mezi groteskou a antickým dramatem, politickým divadlem a psychologickou sondou. Snažíme se otevřít otázky stáří a osamělosti, stejně jako smyslu života,“ představuje Čermák svůj záměr. „Inscenace vypráví o monstru, mstitelovi, starci, oběti a prezidentovi v jedné osobě. Hlavní role prezidenta se ujala Zuzana Bydžovská, která vytváří plastický portrét osamělosti ale i moci, sebeironie a sebeklamu,“ popisuje režisér.

Jako tiskového mluvčího prezidenta diváci uvidí herce Daniela Krejčíka, známého z bezpočtu filmových i dabingových rolí, v úloze prezidentovy manželky pak herečku Vandu Hybnerovou.

Chodbami rozlehlého sídla se majestátně sune stín kdysi mocného prezidenta, ale také se tu plouží mohutný, ovšem poněkud apatický stín jeho manželky, stínohru připomínající rej nočních můr pak tvoří všudypřítomní poradci skřečkující z jedné komnaty do druhé, tenkou ohebnou linii, téměř nepostřehnutelnou, pak tvoří silueta tiskového mluvčího, a to vše pozoruje pár očí ukrytý v temnotě vzdáleného kouta - jsou to oči osudu nebo prezidentovy zavržené dcery?

„Cílem projektu je obohatit českou divadelní scénu o opomíjený žánr politického divadla. Tato kategorie je v českém kulturním prostředí dlouhodobě přehlížena, přitom čelný představitel našeho státu v sobě přímo vybízí k širší společenské, umělecké, ale i lidské reflexi. Nejen on, ale celé jeho okolí, jako kdyby bylo vytvořeno zlomyslným dramatikem,“ vysvětluje Jakub Čermák vznik inscenace. „Po premiéře Dánské dívky jsem Jakubovi řekl, že ho miluju a že s ním budu zkoušet klidně Princeznu pampelišku a těšil se, co přijde dál. Že opravu zabrousíme do prostředí státních intrik jsem ale nečekal,“ směje se Daniel Krejčík.

Scénografickou složku má na starosti Martina Zwyrtek, nominantka Ceny divadelní kritiky 2020, kterou si Jakub Čermák ke spolupráci vybral již po desáté: „Na Martině nejvíc obdivuji, že se před ničím nezastaví. Je to atomová elektrárna scénického krásna. Je to nevyčerpatelný přírodní zdroj jevištní moudrosti," přibližuje svou sázku na jistotu.

http://depresivnideti.eu/

Autor článku: převzato z: https://www.facebook.com/depresivni.deti