27.12.2022 19:10

Soubor Ensemble Opera Diversa uvede inscenaci inspirovanou životem a dílem fotografa Františka Drtikola

Členové uměleckého souboru Ensemble Opera Diversa dnes naposledy zkoušeli operu s názvem Světlo na konci tmy, jejíž premiéru odehrají v brněnském divadle Reduta ve středu. Jde o jednoaktovku, která je inspirovaná životem a dílem fotografa Františka Drtikola. Hlavní období jeho tvorby spadá do první třetiny minulého století a v opeře se posluchač dostane i do Drtikolova niterného světa.

I když mají lidé Drtikola zafixovaného především jako fotografa, věnoval se také grafice, kresbě a malbě. Ovlivněn byl pozdní secesí a kubisticko-futuristickými prvky. Zároveň se v životě věnoval mystice, zabýval se východním učením a je považovaný za zakladatele českého buddhismu. „Na půdorysu tvořeném útržky z Drtikolova života se divákovi odkrývá fotografův niterný svět, postupy a dilemata jeho tvorby, možná cesta k nalezení vnitřní spokojenosti a klidu," uvedla v tiskové zprávě autorka libreta a režisérka Kateřina Křivánková. Hudbu složil Ondřej Kyas, v hlavní roli diváci uvidí barytonistu Aleše Janigu.

Součástí inscenace je scénická videoprojekce, která není pouze vizuálním doplňkem, ale plnohodnotnou součástí díla, jež pomůže lépe přiblížit Drtikolovu tvorbu. „Nejedná se však o dokumentární zveřejnění reprodukcí, ale o představení videa jakožto svébytného uměleckého druhu," uvedla Křivánková. Soubor Ensemble Opera Diversa systematicky směřuje ke zkoumání a prolínání inscenačních postupů, což se dobře propojuje s progresivní tvorbou slavného fotografa.

Soubor je nezávislým seskupením profesionálních hudebníků a zpěváků, který se soustředí na objevné hudební a divadelní programy a vedle klasické tvorby je jádrem činnosti původní komorní hudba a opery z dílny Ondřeje Kyase a Pavla Drábka. Počet vystoupení bývá okolo dvaceti za rok.

https://www.operadiversa.cz/

Autor článku: ČTK: mei, dr