07.02.2020 10:50

Soubor Ensemble Opera Diversa uvede komorní operu o Boženě Němcové

Komorní operu o Boženě Němcové uvede dnes večer na scéně pražského divadla Komedie soubor Ensemble Opera Diversa. Opera nazvaná Jsem kněžna bláznů zachycuje soukromý i tvůrčí život české spisovatelky, od jejíhož narození v úterý uplynulo 200 let a která podle autorek opery v mnohém předběhla svou dobu.

Libreto na základě spisovatelčiny korespondence, dobových dokumentů, básní Františka Halase, Vladislava Vančury, Viktora Dyka a Jaroslava Seiferta sepsala dokumentaristka Olga Sommerová. Jediné představení, které je podle tvůrců premiérou i derniérou zároveň, se uskuteční jako součást festivalu hudebního divadla Opera 2020.

Chronologicky řazené obrazy představují Boženu Němcovou jako společensky aktivní, svobodomyslnou, na konvencích nezávislou, pravdu hájící ženu. Hudba skladatelky Lenky Noty je divadelní a scénická a nenaplňuje představy tradiční operní formy.

V hlavní roli Boženy Němcové se představí mladá pěvkyně Jarmila Balážová. Mluvenou roli jejího muže ztělesní herec Lukáš Rieger. Je to jediná mluvená role v opeře - proto, že Josef Němec svým ryze realistickým a pragmatickým pohledem na svět podle autorek nezapadal do světa své snivé ženy. Nástrojové obsazení je vzhledem k tématu tradiční - flétna, hoboj, klarinet, fagot, klavír a smyčce. Postavy ze života spisovatelky ztělesňuje čtyřčlenný sbor.

Autorky díla míní, že většina lidí zná Němcovou především jako autorku Babičky. O jejím osobním i profesním životě, politických a emancipačních aktivitách se podle nich ví málo. Ukázat spisovatelku jako statečnou, svobodnou, talentovanou a nezávislou tvůrčí bytost bylo hlavním záměrem díla.

„Božena je přítelkyní všech českých žen, které nerezignovaly na touhu po osobní i společenské svobodě. Je pro nás výzvou a zárukou, že lze zvednout hlavu navzdory zakořeněným předsudkům. Inspiruje nás k odvaze myslet a konat jinak, než se od nás žen od věků očekávalo, nacházet svou identitu a sebeúctu," říká Sommerová, která se osobností Němcové zabývá dlouhodobě.

http://www.operadiversa.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, dvd