11.02.2021 13:36

Soubor Geisslers Hofcomoedianten připravil venkovní on-line hru Hero of the White Hill: ten, který tam byl

V divadle se ještě asi nějakou dobu neuvidíme, proto jsme pro vás představili jedinečnou možnost sbalit si divadlo do kapsy a vydat se s ním bezpečně každý sám do pražských ulic. S Geisslers Hofcomoedianten se díky venkovní on-line hře Hero of the White Hill: ten, který tam byl propadnete do doby povstání českých protestantských stavů proti císaři. Nebojte se ale nudného dějepisu, jak už je u Geisslerů zvykem, legrace musí být i na popravišti…

Trochu divadlo, trochu procházka a trochu bojovka, tak by se dala popsat hra, kterou si s sebou nesete ve svém mobilním telefonu. Funguje přitom úplně jednoduše, po registraci získáte odkaz na stránku a s ní i místo prvního zastavení. Tady zjistíte odpověď na otázku, která vám odemkne první video a pak už se můžete bavit. A taky vzdělávat, koho by zajímalo víc, dozví se na stránce rozšiřující informace o událostech, které se staly přesně před 400 lety.

Pak už můžete vyrazit na cestu od stanoviště ke stanovišti, od historické historky k další… Chybět nebude defenestrace místodržících z oken Pražského hradu, korunovace Fridricha Falckého, pohled na bitvu na Bílé hoře ani poprava 27 pánů na Staroměstském náměstí. Ale nebojte se, krev nepoteče a načančané paruky rozhodně taky nečekejte. Proč by ostatně Fridrich Falcký nemohl nosit kšiltovku? Geissleři se i u této divadelní procházky drží svého principu, kdy spojují staré s novým a vážné se zábavným.

Geisslers Hofcomoedianten tvoří současné hravé divadlo inspirované barokem. Neusilují ale o rekonstrukci původních barokních her a předloze dávají současný rozměr, objevují nadčasová témata, zapomenuté příběhy, odkazy slavných divadelních osobností a paralely mezi minulostí a současností. Od roku 2014 Geisslers pravidelně hrají na jevišti Divadla VILA Štvanice, kde také od roku 2015 pořádají festival pro rodiny s dětmi VILOmeniny. Od svého počátku jsou Geissleři součástí festivalu barokního divadla a hudby THEATRUM KUKS. Každoročně v létě vyráží soubor na turné napříč Českou republikou a pod hlavičkou Festivalu zámeckých a klášterních divadel oživuje místa s divadelní historií.

Autor článku: Kateřina Hubertová