19.05.2021 09:00

Soubor Horáckého divadla Jihlava se před diváky vrátí na festivalu Divadelní svět Brno

Herci Horáckého divadla v Jihlavě se vrátí před diváky díky festivalu Divadelní svět Brno, na kterém budou hosty v sobotu. V Jihlavě budou poprvé hrát 1. června, ale bude to venkovní představení Kniha džunglí v jihlavské zoologické zahradě. Pro domovskou scénu počítá divadlo s derniérou komedie Podivná pár, která je naplánovaná na 4. června. Na výraz poděkování za nasazení při zvládání koronavirové pandemie na ni divadlo pozvalo pracovníky krajské hygienické stanice. ČTK to řekla mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

„Máme program poskládaný od června, určitě se budeme pokoušet nějaká představení odehrát, jsou tam i derniéry. Jedna bude 26. června, kdy naposled uvedeme hudební komedii Škola základ života,“ řekla Kvíčalová. Hudební komedii hrálo divadlo od prosince 2018, komedie Podivný pár měla premiéru v prosinci 2019. V červnovém programu divadla nechybí drama Martinů – Česká rapsodie Bohuslavova, které vzniklo přímo pro HDJ a divadlo s ním v září 2020 zahajovalo letošní divadelní sezonu. Dvě červnová představení budou na malé scéně. Diváci uvidí inscenaci Swing Heil!, která vznikla v koprodukci se slovenským nezávislým Divadlem Pôtoň a měla svoji on-line premiéru 29. dubna.

Na brněnském festivalu, který začne ve čtvrtek, vystoupí soubor HDJ s hrou Osudy dobrého vojáka Švejka. Představení v jihlavské zoologické zahradě v červnu ještě sedmkrát zopakuje. Představení pod širým nebem jsou podle Kvíčalové naplánovaná i na červenec a srpen.

Divadla mohou znovu hrát od 24. června díky uvolnění protiepidemických opatření. „I když za poměrně tvrdých podmínek ,“ dodala Kvíčalová. Lidé budou moci do divadla jen s platným negativním testem, potvrzením o očkování proti covidu-19 nebo o prodělané nákaze. Povinná bude také evidence kontaktů a hlediště může být zaplněné jen z poloviny. Pro jihlavskou scénu to znamená asi 160 diváků. „Zatím čekáme na potvrzení podmínek, lidé by museli sedět v rozestupech a s respirátorem, což je pro mě špatně představitelné," řekla Kvíčalová.

Divadla jsou kvůli opatřením proti koronaviru uzavřená od 12. října loňského roku. Do té doby stačilo Horácké divadlo v 81. sezoně odehrát asi 30 představení. Ročně jich přitom obvykle hraje takřka 300. Zjara přidalo několik on-line premiér.

Divadlo s rozpočtem okolo 57 milionů korun loni neskončilo ve ztrátě díky úsporám i kompenzacím ministerstva kultury. Na vstupném ročně vybere asi 12 milionů korun, řekl už dříve ředitel divadla Ondrej Remiáš.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: Vendula Krausová, dr