08.06.2021 16:33

Soubor Tygr v tísni uvede divadelní adaptaci deníků Pavla Juráčka

Divadelní soubor Tygr v tísni dnes uvede ve Vile Štvanice divadelní adaptaci posledních deníků Pavla Juráčka, režiséra a scenáristy české filmové Nové vlny. Mapují jeho život po zákazu tvorby a výpovědi z barrandovských studií po roce 1968. Inscenace v režii Ivo Kristiána Kubáka a Marie Novákové navazuje na dramatizaci ranějších Juráčkových zápisků Deník 1959 – 1974, kterou uvedl v premiéře Tygr v tísni v roce 2012.

Obsáhlými Juráčkovými deníky se před několika lety inspiroval i projekt Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J., který v režii Jana Mikuláška uvedla brněnská Reduta a byl přenesen do Divadla Na zábradlí. Získal Cenu Alfréda Radoka za rok 2013.

Tygr v tísni se k Juráčkovi vrací v další své inscenaci, která na základě filmařových zápisků popisuje dobu setrvalého tlaku ministerstva vnitra po podepsání Charty 77, nucenou emigraci do Mnichova a návrat zpět do vlasti bez možnosti tvořit a pracovat. Tvůrci uvádějí, že vytvořili existencialistický čtyřportrét chorobného psavce, neustále o sobě pochybujícího a sebezpytujícího génia, jehož talent, fantazii a vůli k životu dusí příkazy, zákazy, cenzura, diktovaný vkus, nucená emigrace do cizího světa a vlastní lenost a rezignace.

Ve světě normalizovaného Československa ani ve světě západoevropské metropole není Juráček schopen se zorientovat a uplatnit. Inscenace je výpovědí člověka, který zaplál a shořel na vrcholu sil, říkají autoři. Příběh Pavla Juráčka je také příspěvkem k příběhům českých emigrantů a jejich obtížím mimo vlast.

Ve chvíli, kdy natočil náročný velkofilm Případ pro začínajícího kata, do kterého investoval veškerou tvůrčí energii, ve chvíli, kdy se znovu oženil a narodil se mu syn, přijely v roce 1968 tanky a život jako by skončil. Juráčkovi docházely peníze, vztahy se rozpadaly a malá naděje, že v emigraci začne svobodně psát se záhy rozplynula. Jednak proto, že chtěl tvořit doma, a jednak proto, že měl vysoké nároky na sebe sama a na své spolupracovníky a zadavatele. Nedokázal se naučit řeč a adaptovat se v novém prostředí.

Jediné, co Juráčkovi zůstalo, byly ženy, které dokázal svést i ve stavu nejhlubší krize a chudoby a které měly tendenci jej zachraňovat. Juráček si den co den psal obsáhlý, pregnantně formulovaný deník, který byl v době společenské izolace jeho nejlepším přítelem, svědkem duševní temnoty a stavu společnosti.

http://tygrvtisni.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, rot

Soubor Tygr v tísni uvede divadelní adaptaci deníků Pavla Juráčka

Inscenace

17.06.2021

Soubor muzikálu Divadla J. K. Tyla uvede úspěšnou inscenaci Něco shnilého! jen šest let po broadwayské premiéře

Divadlo J. K. Tyla bude teprve druhým divadlem v Evropě a zároveň prvním v České republice, které zařadí do svého muzikálového repertoáru plného světových hitů výtečný komediální titul Něco shnilého! (Something Rotten!). Energií a humorem nabité dílo zavede diváky do šestnáctého století a prozradí, jak zcela zaručeně vznikl už v dobách Shakespearových vůbec první muzikál v historii. Inscenaci režíruje šéf souboru Lumír Olšovský.

17.06.2021

Vychází studiová nahrávka k muzikálu Elefantazie

Divadelní muzikál režiséra Davida Drábka, hudebního skladatele Darka Krále a textaře Tomáše Belka ELEFANTAZIE vypráví příběh a životní postoje skutečného Josepha Merricka, tělesně postiženého člověka, který se pro svou anomálii stal koncem 19. století inventářem anglických panoptik. Život takzvaného Sloního muže již inspiroval po celém světě mnoho tvůrců. Nápad na původní český muzikál zrál v týmu režiséra Davida Drábka deset let.

17.06.2021

Divadlo Radost otevírá své dveře divákům novou inscenací Hamlet on the road

Divadlo Radost otevírá své dveře divákům se zbrusu novou divadelní hrou Hamlet on the road. Inscenace je koncipována jako kočovné divadlo, které se divákům představí i mimo domovskou scénu. Do brněnského plenéru totiž vyjede „on the road“ vlastním divadelním vozem. Premiéra se uskuteční na velké scéně divadla v pátek 18.června ve 20 hodin.