19.05.2022 20:54

Soubor Tygr v tísni uvede v paláci Hrzánů z Harasova imerzivní projekt Mistr a Markétka

Historický palác Hrzánů z Harasova v centru Prahy ožije počátkem června románem Mistr a Markétka. Inscenace v podání souboru Tygr v tísni nechá diváky volně procházet mnohovrstevným dějem románu ruského spisovatele Michaila Bulgakova. Po premiéře naplánované na 2. června bude následovat série 35 repríz.

Režijně-dramaturgickou koncepci představení připravil tvůrčí tandem Marie Nováková a Ivo Kristián Kubák. O inscenaci Mistra a Markétky uvažovali sedm let. Rozhodli se pro pojetí, které umožňuje doslova procházet se dějem slavného románu a hledat si cestu v panoptikálním labyrintu obrazů, slov, indicií a informací. Ve 30 pokojích barokního paláce v Celetné ulici navštíví diváci během jediného večera předválečnou Moskvu, historický Jeruzalém v době Ježíše Krista, Jaltu i nekonečný vesmír.

„Imerzivní (vnoření či vtáhnutí do děje) pojetí je jediný možný způsob, jak divákům zprostředkovat tento mnohovrstevnatý román v celé jeho šíři," popisuje Kubák. „Témata, která akcentujeme, tedy korupce, krize světa a její možná radikální řešení, jsou aktuální vždy a všude," dodal.

V titulních rolích se představí Anna Schmidtmajerová, resp. Marie Švestková a Petr Reif. Dále diváci uvidí Filipa Kaňkovského, Vladimíra Benderského, Matěje Anděla, Pavla Neškudlu, Jiřího Knihu, Annu Kratochvílovou a další.

Divadelní spolek Tygr v tísni, založený v roce 2010, patří mezi průkopníky imerzivního divadla v Česku. Témata často nachází v textech, které nejsou primárně dramatické, a převádí je do jevištní podoby přesahujících konvenční pravidla činoherního divadla. Mezi nejvýraznější inscenace spolku patří GOLEM Štvanice v klasicistní Vile na stejnojmenném pražském ostrově. Divadlo VILA Štvanice je dnes stálou scénou Tygra v tísni i dalších souborů.

http://tygrvtisni.cz/

Autor článku: ČTK: dto, jw