05.08.2021 23:03

Spolek Pulsar uvedl na festivalu Prague Pride taneční performance Absolutně nepřijatelné

Taneční představení s tématem vztahu většinové společnosti k sexuálním menšinám předvedl dnes v centru Prahy spolek Pulsar. Představení nazvané Absolutně nepřijatelné, na kterém se vedle českých tvůrců podíleli i jejich němečtí kolegové, se uskutečnilo na frekventovaném místě u vstupu do metra Florenc jako součást festivalu Prague Pride.

Performance vznikla jako česko – německá spolupráce v rámci mezinárodního projektu s názvem Inovace a umění: cesta k inkluzi LGBT+ osob pod záštitou programu Evropské unie Erasmus+ (2021-2022). Předcházel jí průzkum zaměřený na téma různých typů partnerství a na rozdíly v jejich přijímání v ČR a v Německu. Její aktéři si vybrali pro její provedení rušné veřejné místo, chtěli ji provést jako sociologický experiment.

Čtveřice tanečníků odehrála svůj výstup před zraky několika desítek lidí, někteří zůstali na celé půlhodinové představení, jiní se na chvíli zastavili cestou do metra nebo na nákup do vedlejšího obchodu. Publikum bylo různorodé od úředníků a manažerů z blízkých kanceláří po lidi bez domova. Někteří taneční kreace zahrnující škálu výrazů od gest představující vylučování z kolektivu, omezování jednoho druhým, osamělost, stud či na druhé straně lásku, pochopení a souznění tiše sledovali, jiní komentovali, další se jim smáli. Málokdo, kdo šel kolem, ale přešel, aniž by se zastavil.

Spolek Pulsar vznikl před pěti lety a vytváří platformu pro vznik děl v oblasti současného tance. Ve středu zájmu jeho tvorby stojí vždy člověk jako mikrokosmos, ve kterém se promítají všechny roviny života, do kterých je začleněn. Umělecky se tvorba pohybuje na ose minimalismu, civilního projevu a strohé čisté vizuality. Připravuje nová představení ve všech formách, se kterými svět současné taneční tvorby pracuje.

Uměleckým šéfem a produkčním Pulsaru je tanečník a choreograf Jan Malík a dramaturgyní Tereza Krčálová, kteří připravili koncept dnešního vystoupení. Choreografem velké části inscenací Pulsaru je Michal Záhora. Kromě debutu se stejnojmenným názvem Pulsar se v jeho dosavadních dílech odrážejí společensko-historická témata jako výročí 100 let české státnosti, Generace X – pocity dnešních čtyřicátníků (Generace X) nebo výročí 30 let od politického převratu.

http://www.praguepulsar.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, mha