31.05.2015 18:43

Šrámkův Písek vybral tři představení na Jiráskův Hronov

Celostátní přehlídka experimentujícího divadla Šrámkův Písek dnes nominovala tři představení pro festival Jiráskův Hronov. Staly se jimi královéhradecký triptych Malamadre, pardubický soubor Teď, nádech a leť s inscenací Kábul, Bagdád, Ar Raqquah, Maarran a pražské Divadlo Kámen s Dopisem poslaným poštou. ČTK to řekl jeden z porotců Vladimír Hulec. Letos se konal 54. ročník přehlídky Šrámkův Písek

"Jsme potěšeni tím, že představení byla dobře navštěvovaná. O festival mají stále větší zájem hlavně obyvatelé Písku," řekl Hulec. Na přehlídce, která se konala od pátku do dneška, se představilo 15 souborů. "Poslední ročníky jsou čím dál více intenzivnější. Je vidět, že zúčastněné soubory se stále vyvíjejí," řekl Hulec.
Přehlídka se konala v Divadle Fráni Šrámka, v Divadle Pod čarou, v kulturním domě a na dalších místech v Písku. Součástí doprovodného programu byla sobotní akce Šrámkův Písek Písku v Palackého sadech. Byla určena především dětem.

Jiráskův Hronov, kam soubory z píseckého festivalu postoupily, se koná od 1. do 9. srpna. Jde o nejstarší divadelní přehlídku v Evropě a pravděpodobně i na světě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Od roku 1991 program Jiráskova Hronova pravidelně obohacují špičková zahraniční neprofesionální divadla.

Autor článku: ČTK: rek, snm