01.08.2006 00:00

Srpen s Divadelním ústavem

V rámci projektu Invaze do Evropy 2006, který organizuje Divadelní ústav, se v srpnu odehrají tyto akce:

SKOTSKO, Edinburgh - FRINGE Festival

4. - 28. 8. Mezinárodní divadelní studio FARMA V JESKYNI: Sclavi/Emigrantova Píseň
Scénická kompozice vycházející z expedic divadelního studia do vesnic na východním Slovensku, ze starých rusínských písní, dopisů z emigrace a příběhu Čapkova Hordubala v režii Viliama Dočolomanského získala letos hlavní Cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2005. V květnu letošního roku získala inscenace také hlavní cenu Veljka Maričiće za nejlepší inscenaci na 13. Mezinárodním festivalu malých scén v Rijece. Farma v jeskyni bude letos touto inscenací reprezentovat Českou republiku také na festivalu Fringe.

Prezentační instalace Pražského Quadriennale 07
Pražské Quadriennale je mezinárodní soutěžní výstava scénografie a divadelní architektury, která 11. ročníkem v roce 2007 oslaví 40 let od svého založení (14. - 24. června 2007, Průmyslový palác, Výstaviště Praha).
Autorem multimediální, interaktivní instalace je výtvarník Krištof Kintera, který je autorem celého výtvarného designu chystaného ročníku PQ 07. Instalace částečně připomíná minulý ročník PQ 03 – formou fotografií a promítaného DVD, jež obsahuje kompletní dokumentaci PQ 03 i hodinový dokument České televize. Svým celkovým výtvarným pojetím však instalace odkazuje již na nadcházející PQ 07. Její součástí je také informační leták.
Vzhledem k tomu, že expozice byla vytvořena zejména pro prezentaci PQ na mezinárodní výstavě scénického, kostýmního, světelného a zvukového designu World Stage Design 2005 (12.-19.3.2005), bylo jejím záměrem vytvořit svébytné, pozornost upoutávající prostředí, které se bude lišit od standardního pojetí prezentačních stánků. Cílem je sugestivní instalace, která nezapadne, ale naopak zůstane v paměti návštěvníků a navnadí je na další ročník PQ. Zároveň srozumitelně předá informaci o tom, co PQ vlastně je. Expozice je celá připravena v anglické verzi.
Po celý srpen 2006 bude expozice instalována na Fringe Festivalu v Edinburghu

V letošním roce proběhne jubilejní 10. ročník Fringe Festivalu. V průběhu minulých ročníků zde zíkala renomé řada provokativních a progresivních divadelních a tanečních projektů z celého světa.

HOLANDSKO, Groningen - festival NOORDERZON

17. - 18. 8. Veronika Švábová: Red Green Blue
Low tech videopřístroje a digitální zpracování signálu přicházejícího přímo z jeviště se doplňují s minimalistickým pohybem a živou hudbou. Tanec určuje druh obrazů projektovaných na scénu a následně je jimi zpětně projektován.

17. - 19. 8. Petra Hauerová: Noční můra
Představení je založeno na prolínání tance s výtvarnými prvky s využitím nových technologií - laser, snímače zvuku, videoanimace. Choreografie si zahrává s významem slova můra: můra - žena, noční můra - sen, můra – hmyz.

19. a 20. 8. Kristýna Lhotáková: Osoby a obsazení
Představení Osoby a obsazení je tanečním dokumentem tří padesátiletých mužů v doprovodu tanečnice a choreografky Kristýny Lhotákové.

17. - 26. 8. New in Czech! - výstava fotografií Michala Salingera
Výstava obsahuje třicet fotografií z projektu Malá inventura, v jehož rámci byly koncem února 2006 v Praze představeny nejzajímavější inscenace nového divadla (fyzického, tanečního, vizuálního, interaktivního, vokálního, nonverbálního a cross-over divadla). Výstava dokumentuje práci těchto umělců: Stage Code, Petr Nikl, Lhotáková&Soukup, Handa Gote, Skutr, Krepsko, Anna Synková, Daniela Klimešová, Vojta Švejda, Jan Beneš-McGadie.

Festival Noorderzon je druhým největším mezinárodním festivalem v Holandsku, na němž se každoročně představuje řada umělců v oblastech divadlo, cross-over divadlo, tanec a hudba.

Zdroj: Klára Procházková, Divadelní ústav

Autor článku: redakce