04.08.2016 12:33

Srpnová část Letních shakespearovských slavností v Brně přináší tragédii Othello

Sedmnáctý ročník Letních shakespearovských slavností v Brně zakončí slavná tragédie Othello. Unikátní atmosféru představení dotváří speciální jeviště, které vzbudilo svou premiérou v loňském roce obrovské nadšení u bratislavského publika. Othello se na hradě Špilberk představí ve čtvrtek a pátek 11. a 12. srpna.

Tragédii Othello, mouřenín benátský (Othello, The Moor of Venice) napsal William Shakespeare okolo roku 1603. Od prvního uvedení hry v roce 1604 ve Whitehall Palace patřil Othello k nejpopulárnějším Shakespearovým tragédiím. Příběh žárlivého Maura, jeho milující ženy Desdemony i zrádného našeptávače Jaga je aktuální dodnes a ukazuje, jak lehké je podnítit žárlivost a jak těžké je vymazat ji z mysli. Othello je česko-slovenskou inscenací, v postavě Desdemony se představí Veronika Kubařová, členka Dejvického divadla. Roli Othella přijal Jozef Vajda.

Režie slavné tragédie se ujal Michal Vajdička, který pro Slavnosti již v minulosti nastudoval dvě úspěšné inscenace. Hra Antonius a Kleopatra byla na repertoáru pět let a komedie Oko za oko se úspěšně reprízovala tři roky. K Othellovi se Michal Vajdička vrátil po více než dvaceti letech, poprvé jej inscenoval ještě v době svých studií na VŠMU. A čím je tato hra právě jemu blízká? „Othello je drama o lidských slabostech. Přitahuje mě zkoumání a odhalování vzniku takových slabostí. Když se řekne Othello, každý hned řekne, že je to hra o žárlivosti. Ale v Othellovi je témat mnohem více. Například frustrace. A protože momentálně žijeme frustrované životy v naší krásné době, přijde mi toto téma zcela aktuální,“ dodává režisér.

V červenci se na hradu Špilberk vystřídaly čtyři Shakespearovy hry – Veselé paničky windsorské, Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete, Romeo a Julie a Mnoho povyku pro nic. „Tento rok jsme museli z důvodu nepřízně počasí zrušit jedno představení hry Mnoho povyku pro nic. Věříme, že pro poslední dvě představení nám počasí bude přát. Dovolujeme si diváky upozornit, že představení se nikdy neruší předem. Informace o konání produkce při nepříznivém počasí obdržíte těsně před začátkem představení v místě konání představení na hradě Špilberk,“ říká Roman Valla, ředitel spolupořádající agentury Ogilvy & Mather Morava.

www.shakespeare.cz 


Autor článku: Klára Kadlecová

Srpnová část Letních shakespearovských slavností v Brně přináší tragédii Othello