01.12.2020 17:11

Stanislav Slovák je novým uměleckým šéfem činoherního souboru Městského divadla Brno

Ke dni 30. listopadu 2020 opustil dosavadní umělecký šéf činoherního souboru Stanislav Moša tuto svoji funkci, kterou zastával od 1. srpna 1990. Novým uměleckým šéfem činoherního souboru MdB jako svého nástupce od 1. prosince 2020 jmenoval Stanislava Slováka.

Stanislav Slovák je absolventem JAMU, na které vystudoval hned dva obory – muzikálové herectví a činoherní režii.

Od roku 2000 je v angažmá Městského divadla Brno, na jehož prknech od té doby ztvárnil nemalou řádku výrazných muzikálových postav – Jan (Svět plný andělů), Kabaretiér (Cabaret), Vilém (Máj), Hud (Hair), Lujko Zobar (Cikáni jdou do nebe), Mikoláš (Markéta Lazarová), Bafstein (Zahrada divů), Myslivec (Divá Bára), Bill Sikes (Oliver!), Vypravěč (Pokrevní bratři), Otec Jany (Papežka), majitel lodi J. Bruce Ismay (TITANIC), Duch v metru (DUCH), Vratko (Radúz a Mahulena), Mack Sennet (Chaplin), Rockový Pánbůh (Bítls) či nejnověji Billy Thompson (Poslední loď) a Zestárlý Ruden Fénix (Ráj).

Postupně se zde mimo práce herecké začal podílet i na mnoha inscenacích také jako asistent režie a k dnešnímu dni má již na svém kontě rovněž pěknou řadu úspěšných samostatných režijních prací. Z nich zmiňme například muzikálovou komedii Donaha! (2013), historický muzikál Ostrov pokladů (2015), romantickou komedii Zamilovaný Shakespeare (2016), bláznivou muzikálovou komedii Monty Python's Spamalot (2018), milostnou tragédii Romeo a Julie (2019), mysteriózní thriller Santiniho jazyk (2019) či nejnověji elegantně excentrický muzikál Grand Hotel (2020), který dokonce dovedl na jeviště Hudební scény MdB v české premiéře. Nejen jako režisér, ale také jako spoluautor pak již po mnoho let tvoří osvědčený autorský tým společně s hudebním skladatelem a dirigentem Karlem Cónem, dramaturgem Janem Šotkovským a hercem a autorem Petrem Štěpánem. Ze všech jejich úspěšných společných děl vyberme alespoň bláznivou hudební pohádku pro celou rodinu Sněhurka a sedm trpaslíků (2008), která má za sebou již více než sto repríz, či rekapitulační leporelo Osmyčky (2018), které bylo v roce 2019 oceněno hlavní cenou mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic v Českém Těšíně a polském Cieszyně Zlomenou závorou. A právě v těchto dnech pod jeho režisérským vedením vzniká nesmrtelná česká komedie s písničkami Světáci.

Ke všem jeho dosavadním hereckým i režisérským zkušenostem a úspěchům tedy dnešním dnem přibývá i funkce uměleckého šéfa činoherního souboru, ve které mu rovněž přejeme mnoho zdaru!

https://www.mdb.cz/

Autor článku: Kateřina Vižďová

Stanislav Slovák je novým uměleckým šéfem činoherního souboru Městského divadla Brno

Zprávy

22.01.2021

Konání přijímacích zkoušek na DAMU umožní antigenní testy

Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze se vzhledem k aktuální situaci rozhodla zřídit v prostorách školy pro účastníky přijímacích zkoušek na Katedru činoherního divadla místo antigenního testování na Covid-19.

21.01.2021

Podle ředitele Národního divadla jsou podmínky nového protiepidemického systému PES nereálné

Hrát pro pětinu hlediště a za podmínky povinného testování diváků je podle ředitele Národního divadla Jana Buriana za hranicí udržitelnosti. Existuje na tom podle něj shoda mezi řediteli většiny českých divadel a kulturních organizací. Zatím neoficiální nová tabulka opatření navázaných na protiepidemický systém počítá s tím, že ve čtvrtém stupni rizika by se mimo jiné i divadla mohla zaplnit z 20 procent kapacity, maximálně však 300 sedícími lidmi s negativním antigenním či PCR testem.

19.01.2021

Televize NAŽIVO uvedla 59 premiér, nyní mění koncept: od 20. ledna připravuje pořady pro další platformy

Televize NAŽIVO, kterou založily spřátelené soubory Cirk La Putyka, Jatka78 a společnost HEAVEN’S GATE režiséra Viktora Tauše v reakci na loňská vládní opatření zcela omezující uvádění živé kultury, mění po dvou měsících od spuštění svůj koncept. 20. ledna končí její terestrické vysílání v multiplexu 23 a O2 TV a dále bude vlastní pořady připravovat pro jiné kanály i televize.