14.01.2020 10:28

Stavba nové budovy pro Jihočeské divadlo a Jihočeskou filharmonii by měla stát 2,4 miliardy korun

Stavba nové budovy pro Jihočeské divadlo a Jihočeskou filharmonii by měla stát až 2,4 miliardy korun. Vyplývá to ze studie, která se tímto projektem zabývá. Nová budova by měla být na českobudějovickém Mariánském náměstí. Studie pracuje zatím se dvěma variantami. Jedna počítá s tím, že by divadlo úplně opustilo současný objekt, druhá alternativa navrhuje i jeho rekonstrukci. Novinářům to v Českých Budějovicích řekl německý autor studie Andreas von Graffenried.

„Stavět by se mohlo začít v roce 2024 a práce by trvaly tři roky," uvedl. Nový areál počítá se dvěma velkými sály, z nichž jeden bude dosahovat kapacity 550 míst. Dále budou v objektu další komornější scény.

Náklady na projekt by měly hradit vždy z jedné třetiny stát, Jihočeský kraj a město České Budějovice. „Podobně se ta částka dělila třeba i v případě vybudování budovy filharmonie v Ostravě," uvedl náměstek českobudějovického primátora Juraj Thoma (Hnutí Občané pro Budějovice).

Jihočeské divadlo má zázemí v budově v centru města. Objekt ale už nevyhovuje potřebám tělesa, které tvoří čtyři soubory. Například balet a opera proto svá představení hrají v kulturním domě Metropol. „Jenže ta budova není úplně reprezentativní a navíc nevyhovuje svým zázemím," uvedl ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Podobně na tom je Jihočeská filharmonie. „Mnoho let voláme po stavbě nové budovy, kde bychom mohli být společně s divadlem," uvedla za Jihočeskou filharmonii Kateřina Mondeková.

Pro filharmonii mělo vzniknout kongresové centrum Antonína Dvořáka - takzvaný Rejnok. Projekt však před šesti lety zastavili českobudějovičtí radní. Důvodem prý byly nejasnosti kolem investora, jehož garant projektu nepředstavil. Stavbu za dvě miliardy korun navrhl architekt Jan Kaplický, který zemřel před jedenácti lety.


Studie na novou budovu pro Jihočeské divadlo a Jihočeskou filharmonii

●     V roce 2017 byl zastupitelstvem města schválen Strategický plán města České Budějovice na období 2017 - 2027, který v prioritní ose C, opatření C.4.1. počítá s výstavbou nové divadelní budovy pro Jihočeské divadlo a Jihočeskou filharmonii.

●     Na základě této skutečnosti bylo v září 2018 zastupitelstvem města schváleno a následně podepsáno Memorandum mezi Statutárním městem České Budějovice a Nadačním fondem Jihočeského divadla o zadání Studie na novou budovu pro Jihočeské divadlo a Jihočeskou filharmonii.

●     Následně Nadační fond JD objednává Studii na novou budovu pro Jihočeské divadlo a Jihočeskou filharmonii u renomované německé společnosti Bühnenplanung Walter Kottke Ing. GmbH v celkové hodnotě 800 tis. Kč.

●     12. března 2019 proběhlo první setkání pracovní skupiny, která byla vytvořena pro potřeby výše zmíněné Studie. Skupina byla složena ze zástupců Statutárního města České Budějovice, Jihočeského kraje, Nadačního fondu JD, Jihočeského divadla, Jihočeské filharmonie a projektantů společnosti Bühnenplanung Walter Kottke Ing. GmbH, specializující se na divadelní a hudební provozy.

●     Pracovní skupina dokončila svou práci na studii v listopadu 2019.

●     Studie porovnává 2 varianty řešení provozu a definuje stavební program (plán místností) budovy, funkční diagram, objem budovy a prověřuje, zda má řešená plocha Mariánského náměstí dostatečnou velikost.

●     Varianta 1 počítá s ponecháním činoherního souboru v zrekonstruované historické budově Jihočeského divadla. Ostatní soubory Jihočeského divadla a Jihočeské filharmonie by se přesunuly do nové budovy. Varianta 2 přesouvá všechny soubory do nové budovy.

●     Odhad nákladů varianty 1 činí 2,28 miliardy Kč; odhad nákladů varianty 2 činí 2,42 miliardy Kč.

„Při práci na Studii k nové budově pro divadlo a filharmonii zastával NFJD roli mecenáše. Naším cílem bylo iniciovat první krok k cíli, kterým je výstavba nové budovy pro divadlo
a filharmonii, neboť jsme přesvědčeni, že České Budějovice jež jsou krajskou metropolí, pro návštěvníky divadelních představení či koncertů novou budovu potřebují. Studii jsme objednali u projekční společnosti, která se na kulturní stavby zaměřuje a má zkušenost  s množstvím realizací. Zde byla naše role naplněna, zpracování samotné studie jsme ponechali na odbornících z projekční kanceláře, města, divadla a filharmonie.” říká Milan Šlachta, předseda správní rady Nadačního fondu JD.

 „Skupina projednala finální podobu studie se stavebním programem, funkčním diagramem, nákladovým rámcem a časovým harmonogramem. Studie uvažuje o dvou variantách řešení budoucího divadelního a filharmonického provozu,” uvedl první náměstek primátora Juraj Thoma. Jedna varianta předpokládá kompletní přesun všech divadelních souborů do nové budovy a druhá předpokládá ponechání činohry ve stávajících divadelních prostorách a jejich úpravy.

„Vlastní urbanisticko-architektonická nebo architektonická soutěž by mohla být vyhlášena v roce 2021. Náklady na její vypsání jsou podle kvalifikovaného odhadu v dnešních cenách osm až deset milionů korun,” dodal Juraj Thoma.

Ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek a ředitel Jihočeské filharmonie Otakar Svoboda se shodují na tom, že nová budova pro oba subjekty je potřeba, protože stávající budovy obou institucí jsou nevyhovující a v Českých Budějovicích chybí důstojný kulturní prostor. Mimo to stávající stav neumožňuje plně využít potenciál obou institucí a pro jejich budoucnost je také ekonomicky ohrožující.

Autor článku: ČTK: marek Bílek, dr / Lenka Cimlová Ostrá, Jihočeské divadlo