28.11.2006 00:00

Štěpánek: Národní divadlo bude mít ředitele 15. ledna

Praha 28. listopadu (ČTK) - Výběrové řízení na ředitele Národního divadla (ND) vypíše ministerstvo kultury v prosinci. Nového ředitele by první česká scéna měla mít 15. ledna. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Štěpánek. Nechtěl prozradit, kdo bude v komisi, která nástupce odvolaného Daniela Dvořáka vybere; bojí se prý případného lobbování. Konkurz na ředitele Národního památkového ústavu bude vypsán až v lednu a nový ředitel této instituce by měl být známý v únoru.

Podle ministra by se měl také změnit systém jmenování šéfů uměleckých souborů Národního divadla, který připravil bývalý ministr Pavel Dostál. Způsob jmenování šéfů změnil téměř po sto letech fungování divadla. Tyto pravomoci, které předtím měl ministr, svěřil řediteli. "Byla to jedna ze zásadních a tragických změn, které udělal ministr Dostál," uvedl Štěpánek. Vítěz výběrového řízení Dvořák tak jmenoval šéfem opery svého spolupracovníka Nekvasila; díky stejnému systému byl nyní Nekvasil odvolán. Štěpánek navrhuje, aby jmenování a odvolání šéfů uměleckých souborů musel ministr kontrasignovat.

Daniela Dvořáka odvolal Štěpánek ihned po svém nástupu do funkce počátkem září. Za způsob, jakým to učinil, si vysloužil kritiku ve vládě. Po odvolání Dvořáka zdůvodňovaném stále nezveřejněnou kontrolní zprávou ministr ihned pověřil řízením divadla Jana Mrzenu.

K odvolání Nekvasila Mrzenou dnes Štěpánek řekl, že pověřený ředitel se snaží připravit co nejlepší výchozí pozici pro svého nástupce. Kritika odborné stránky opery byla podle něj velká a dramaturgický plán předložený na druhou polovinu sezony nepřijatelný. Souhlasí s Mrzenovou kritikou toho, že některé inscenace se uváděly jen s několika málo reprízami. I Národní divadlo podle Štěpánka musí myslet na ekonomickou návratnost, a to i v případě umělecky výjimečných projektů.

Mrzena jako důvody odvolání Nekvasila minulý týden zmínil dlouhodobé pochyby odborné veřejnosti o způsobu vedení souboru, neřešení některých zásadních systémových záležitostí a problémy při dodržování rozpočtové kázně. ČTK Mrzena řekl, že současné operní sezony se odvolání Nekvasila vůbec nedotkne. "Bude realizována se všemi záměry, včetně opery Děvče ze Západu, jejíž premiéra je plánována na počátek dubna a kterou bude režírovat Jiří Nekvasil," uvedl. Nekvasil podle něj v divadle kolem realizace projektů, kde je ho nutně třeba, bude ještě vypomáhat. O příští sezoně nechtěl ředitel hovořit: nemá ještě definitivní podobu.

Mrzena - stejně jako ministr kultury Martin Štěpánek - po odvolání Dvořáka uvedl, že jako dočasný správce převede českou první scénu k výběrovému řízení na nového ředitele a že nebude v přechodném období nic měnit na uměleckém směřování souborů ani na jejich uměleckém vedení.

Markéta Horešovská mal

Autor článku: ČTK