13.08.2007 00:00

Stoleté jubileum Divadla na Vinohradech připomene publikace

Praha 13. srpna (ČTK) - Také dvoudílnou reprezentativní publikací připomene na podzim své stoleté jubileum pražské Divadlo na Vinohradech. První část knihy se bude věnovat příběhu budovy této scény, druhý díl proměnám jejího souboru. Čtenářům nabídne kopie materiálů z Národního muzea, vinohradského divadla, dobových časopisů, knih i soukromých sbírek. Kniha bude pokřtěna koncem listopadu v rámci večera ke stoletému výročí.

Ochutnávku publikace si mohou už nyní zájemci prohlédnout ve vitrínách na čelní stěně Divadla na Vinohradech. Vystavené snímky dokumentují vznik divadelní budovy, která byla slavnostně otevřena v roce 1907, i jejího okolí od konce 19. století.

Vzpomínkový večer k jubileu se uskuteční v hledišti vybaveném novými sedadly 24. listopadu a bude spojen s premiérou původní hra Mileny Jelínkové o slavné a kontroverzní herečce Adině Mandlové.

V roce 1907 bylo divadlo otevřeno slavnostním představením dramatické legendy Jaroslava Vrchlického Godiva. Základní kámen Městského divadla Královských Vinohradů byl položen 28. září 1905. Akt zahájil vinohradský starosta Josef Víšek, zúčastnili se ho architekt Josef Turek i projektant budovy Alois Čenský. Už v květnu téhož roku vznikla stavební jáma a kopaly se základy. V dubnu 1907 si nedokončenou budovu na tehdejším Purkyňově náměstí prohlédl císař František Josef. A byl prý rád, že to není "žádná secese".

Původně mělo nové divadlo vzniknout v zahradě Národního domu na Vinohradech a utvořit tak s ním jeden celek. Nakonec však zvítězil pozemek proti kostelu. Nová scéna měla kapacitu 1350 diváků. V posledních letech se do divadla vešlo na 760 diváků, vzhledem k novým sedačkám se kapacita o více než stovku snížila. "Budou mít větší pohodlí i výhled. Na druhém balkoně ubyly dvě, na prvním tři řady a uličky jsou širší. Hlediště dostalo nové koberce, opraveno bylo zlacení interiéru i fasáda," řekl ČTK o tom, co se v budově dělo přes léto, vedoucí správy objektu divadla Jiří Huráb.

V době otevření této scény ovšem vypadaly Královské Vinohrady zcela jinak - byly městem rostoucím za městskými hradbami. Snímky týkající se stavby této kamenné scény například dokládají, že na místě chrámu sv. Ludmily stál do roku 1885 cirkus Karla Hagenbecka z Hamburku. Už tehdy se ale chodilo do velkorestaurace Kravín, u níž v letech 1868 až 1892 pořádalo své produkce Divadlo Aréna. Historické pohledy z vinohradské vodárny směrem k dnešním Riegrovým sadům z konce 19. století dokládají, že prostranství tu bylo vcelku volné. Vodárenská věž byla postavena v roce 1882. Ale například první elektrika jela od Národního muzea na Olšany až o 15 let později.

Jubilejní sezonu zahájí Divadlo na Vinohradech v pondělí 10. září reprízou své novinky Herkules a Augiášův chlív. Předprodej bude zahájen už v pondělí 20. srpna. V této sezoně divadlo uvede pět premiér na velké scéně, na jevišti se dále bude hrát dalších jedenáct inscenací a dva tituly ve zkušebně.

Jiří Borovička pba

Autor článku: ČTK