03.10.2007 00:00

Strašnické krematorium bylo místem pohřbu profesora Milana Lukeše

Praha 3. října (ČTK) - Strašnické krematorium dnes bylo místem posledního rozloučení s profesorem Milanem Lukešem. První polistopadový ministr kultury, teatrolog, pedagog a překladatel zemřel 22. září ve věku 73 let.
Rakev ve velké obřadní síni obklopovaly květiny a věnce od rodiny, prezidenta Václava Klause, předsedy vlády Mirka Topolánka, ministra kultury Václava Jehličky a parlamentu. Dále například věnce od pražského primátora Pavla Béma, generálního ředitele České televize Jiřího Janečka, ředitele a šéfa činohry Národního divadla a kolegů z Divadelního ústavu, Filozofické fakulty Univerzity Karlovy či časopisu Svět a divadlo.
Na poslední cestě ho doprovodili herci Radovan Lukavský, Bořivoj Navrátil, Jan Potměšil, Jan Kačer, šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal, jeho bývalý ředitel Jiří Srstka i zástupci z brněnského HaDivadla a Divadla Husa na provázku.
První místopředseda Senátu Petr Pithart upozornil při svém projevu na porevoluční léta a sestavování první vlády. "Věděli jsme, že mezi námi sedí člověk velmi vzdělaný, elegantní a noblesní. Prožil jsem s ním vzrušující část života," řekl.
Slovenský dramatik, divadelní a filmový režisér Martin Porubjak vzpomínal na rozdělení Československa, Lukešovo působení v časopisech a úsilí o zavedení "normálních" poměrů v činohře Národního divadla.
S emotivní vzpomínkou na Lukešovu pedagogickou a redakční činnost a vysokoškolská studia vystoupil šéfredaktor měsíčníku Svět a divadlo Karel Král. Herečka Simona Postlerová poděkovala Lukešovi za léta s ním strávená na půdě Národního divadla, především v období revoluce. "Přeji vám šťastné doputování k elitní společnosti, která je na na druhé straně. Drahý, něžný pane profesore," dodala.
Milan Lukeš se výrazně vepsal do českého divadelního umění. V 70. letech pracoval jako redaktor v časopisu Divadlo a od roku 1966 začal přednášet divadelní vědu a anglistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1984 až 1985 byl na fakultě prorektorem pro ideologii.
V roce 1985 se stal šéfem činohry Národního divadla, kde působil až do prosince roku 1989. Po listopadu 1989 byl ministrem kultury, poslancem České národní rady a místopředsedou vlády.
Lukeš byl i překladatelem, zejména starého a moderního anglického dramatu, autorem esejů a knih, například o Shakespearovi a alžbětinském divadle. Posledních jedenáct let se věnoval redakční činnosti v časopise Svět a divadlo.

Šárka Mrázová vjk

Autor článku: ČTK