19.04.2005 00:00

Středočeské divadlo Kladno představilo svým divákům inscenaci hry Zrada

16. dubna 2005 se znovu "otevřelo" kladenským divákům Divadlo Na Točně. Komorní prostor, který vznikne usazením diváků na jeviště, dává možnost uvádět hry, které si vynucují práci s hereckým detailem, s těsným napojením diváků na herce atd. A právě k takovým patří hra Harolda Pintera Zrada, jež se stala třetí inscenací této prakticky studiové scény.

Tradiční milostný trojúhelník (manželka podvádí svého manžela s jeho nejlepším přítelem) je nahlížen retrospektivní formou, navíc s dávkou místy velmi kruté ironie. Co však tvoří základní dramatické napětí je relativita, s jakou jsou jednotlivá fakta příběhu divákovi sdělována - je na něm, které z postav uvěří. A tak se z na první pohled banálních situací začíná vynořovat drama nejen zrazených citů, ale především drama boje o vlastní existenci, o její smysl.

V hlavních rolích se představili Jaroslava Zimová, Jan Krafka a Jiří Štrébl; všichni dokázali obhájit pravdu svých postav a přece nabídnout je i v pohledu velmi kritickém až ironickém. To vše rezonovalo i díky režijnímu vedení Jakuba Korčáka, který tu a tam velmi přesně odhaloval v korektnosti anglických intelektuálů (jimiž postavy jsou) absurditu a přízemnost ale i emocionální bezradnost jejich konání.

Beznadějně vyprodané hlediště místy váhalo mezi smíchem z pobavení a mezi smíchem, který osvobozoval z dusného napětí, jež drama vytváří. Vznikala atmosféra vypjaté senzitivity jak na jevišti tak i v hledišti... uvolnil ji až závěrečný potlesk.

Další reprízy: 19.4., 25.4. v 19.00 hodin.          

Zdroj: obchod@divadlokladno.cz

Autor článku: Informace z divadel