25.04.2006 00:00

Středočeské divadlo Kladno se od nové sezony změní na s.r.o

Kladno 25. dubna (ČTK) - Příspěvková organizace města Středočeské divadlo Kladno se od 1. července změní na společnost s ručením omezeným. Podle ředitelky Blanky Bendlové si divadlo díky tomuto kroku bude moci vydělat peníze vedlejší činností. Další peníze získá tím, že se mu bude vracet DPH, což v případě příspěvkové organizace nebylo možné. Zakladatelskou listinu společnosti Středočeské divadlo Kladno schválili kladenští zastupitelé. Podobně se na společnost s ručením omezeným změnila například divadla v Šumperku a Mostu.

"Na provozu divadla včetně zaměstnanců, závazků a uzavřených smluv nebude mít změna statutu žádný vliv, stoprocentním vlastníkem zůstává město," řekla ČTK Bendlová.

Podle jejího názoru bude hlavní změnou lepší hospodaření s finančními prostředky divadla. Statut příspěvkové organizace divadlu například neumožňuje aktivity typu letního hraní na hradech a zámcích. Za přežitý považuje Bendlová také systém, kdy příspěvková organizace musí peníze na konci roku utratit: "To nemotivuje ke správnému hospodaření."

Zásadním zdrojem financí je město, které ze svého rozpočtu divadlu dává 25 milionů korun ročně. Dále divadlo letos obdrželo provozní dotaci od krajského úřadu 1,5 milionu korun a od ministerstva kultury 0,5 milionu korun. Rozpočet divadla je 30 milionů korun. Ředitelka Bendlová se neobává, že by změnou divadlo přišlo o granty, protože stoprocentním vlastníkem zůstává město a organizace není založena za účelem vytváření zisku.

Středočeské divadlo Kladno hospodařilo loni se ziskem bezmála 625.000 korun, loni to bylo 545.000 korun. Zisk z roku 2004 pokryl ztrátu z minulých období. Z loňského zisku byly tři čtvrtiny dány do rezervního fondu a jedna čtvrtina do fondu reprodukce majetku.

V největším středočeském městě mají ve své 91. sezoně stejný počet premiér jako v minulé, tedy sedm. Na začátku roku 2006 se Středočeské divadlo Kladno spojilo s Divadlem Lampion v jednu scénu. Uměleckým šéfem Středočeského divadla Kladno bude od nové divadelní sezony režisér Štěpán Chaloupka. Nahradí Petra Svojtku, který se v sezoně 2006/2007 stane zástupcem ředitele pro věci umělecké v Městských divadlech pražských. Novým uměleckým šéfem souboru Divadla Lampion se v únoru stal Ondřej Lážnovský.

Stálý soubor kladenského divadla zahájil svou činnost v září 1915. Po Praze, Brně a Plzni se stal nejstarším českým regionálním divadlem.

jir kar

Autor článku: ČTK