23.12.2006 00:00

Středočeský kraj dal letos na kulturu a památky 232 milionů korun

Praha 22. prosince (ČTK) - Středočeské památky a kulturní instituce získaly letos od kraje dotaci 231,7 milionu korun. Nově v grantovém řízení na kulturu získaly peníze i knihovny. Obcemi zřizované knihovny dostaly 3,5 milionu korun a Středočeská vědecká knihovna v Kladně získala 27,2 milionu. Zhruba stejné částky jako loni rozdělil kraj z fondu obnovy památek, přes 26 milionů korun, a z fondu kultury, 11,8 milionu korun. Celkem uspokojil přes 700 žadatelů. Informace dnes Středočeský kraj zveřejnil na svých internetových stránkách.

Krajské příspěvkové organizace získaly v rámci kulturního grantového řízení příspěvek na provoz 188,2 milionu korun. Nejvíce získala Středočeská vědecká knihovna, která je metodickým a koordinačním centrem pro všechny krajské knihovny. Její letošní rozpočet činí 38,3 milionu korun.

Příspěvek 27 milionů na provoz knihovny je podle ředitelky Jiřiny Bínové pro knihovnu významný. "Z hlediska širokého rozsahu činnosti však není nijak překvapující," řekla Bínová. Peníze použije knihovna například k nákupu knih do svého fondu, údržbě svých tří budov a depozitářů nebo k úhradě připojení nákladů za internet a k nákupu softwaru. "Od kraje kromě tohoto příspěvku dostáváme i peníze na takzvanou koncepci podpory knihoven, ze kterých nakupujeme knihy pro výměnný fond Středočeského kraje. Přihlašujeme se i do dalších dotačních programů, které vyhlašují ministerstva, zvláště ministerstvo kultury," řekla ředitelka.

Středočeská divadla a soubory letos podpořil kraj dotací 1,5 milionu korun. Nejvíce získaly profesionální scény. Středočeské divadlo v Kladně obdrželo 460.000 korun, scéna v Mladé Boleslavi získala téměř 400.000 korun a divadlo A. Dvořáka v Příbrami téměř 300.000 korun.

Nejvyšší částkou, 35,6 milionu korun, podpořil kraj památky a kulturní instituce na Kladensku. Nejméně získaly v okrese Praha-východ. Příspěvek 26 milionů korun získaly i dvě krajské příspěvkové organizace sídlící v hlavním městě. Ústavu archeologie a památkové péče středních Čech kraj přidělil 7,3 milionu korun a Českému muzeu výtvarných umění 18,5 milionu korun.

pop snm

Autor článku: ČTK