17.02.2022 15:16

Struny dětem se v březnu vrátí do divadla Minor a na Novoměstskou radnici

Festival Struny dětem, k jehož cílům patří přiblížit mládeži vhodnou formou umělecké prostředí, se v březnu vrátí do pražského divadla Minor a na Novoměstskou radnici. Od pátku 25. března do neděle 27. března pořadatelé pro malé i velké návštěvníky připravili divadelní představení, koncerty od popu, přes klasiku až k jazzu, i nejrůznější workshopy. Program otevře představení divadla Minor ZÁ-TO-PEK! ... a tak jsem běžel. ČTK o tom za organizátory informovala Silvie Marková.

"Jsme šťastni, že se po dvou improvizačních covidových letech vracíme do míst, které Struny dětem považují za svůj domov," uvedla ředitelka festivalu Dana Syrová. "Náš program vyzdvihuje českou autorskou tvorbu a užívá si jejího sdílení napříč generacemi," dodala.

Představení ZÁ-TO-PEK! ... a tak jsem běžel získalo řadu nominací a cen, včetně Ceny Thálie pro Ondřeje Nosálka a nominace na tutéž cenu pro Johanu Schmidtmajerovou. V dalším programu se například představí zpěvačka Bára Poláková, Ondřej Ruml vystoupí s Quintetem Mateje Benka a na Struny dětem se vrací také Pišlické příběhy Beaty Hlavenkové s Ivanem Trojanem v roli vypravěče. Clarinet Factory si pozvou beskydský vokální soubor Grunik. Dále vystoupí Cimbálová muzika České filharmonie, koncertní mistr téhož orchestru Jiří Vodička se v tradičním festivalovém setkávacím formátu představí s klavíristou Martinem Kasíkem.

Tečkou za nedělním programem bude uvedení Kabaretu tlukot a bubnování divadla Minor, které slaví 20 let od premiéry. Na celý víkend se na Novoměstské radnici zabydlí Zvěřinec na radnici s živým orlojem, který vyjádří poklonu zvířatům a autorům, kteří se jimi nechali inspirovat. Zvěřinec zve celou rodinu na neobvyklou procházku po radnici a svým výtěžkem podpoří projekt Loutky v nemocnici.

Struny dětem, podle pořadatelů "festival pro zvídavé děti a hravé rodiče", nabízejí od roku 2010 víkend naplněný zážitkovým poznáváním rozličných uměleckých forem. Festival je pro mládež příležitostí setkat se s osobnostmi české umělecké scény. Na akci se v minulých letech návštěvníkům věnovali například Aneta Langerová, Hradišťan, Tata Bojs, Jiří Stivín, Spirituál kvintet, Thom Artway, Lenka Nová, Monika Načeva, Clarinet Factory, Epoque Quartet, Miloš Vacík, Anna Polívková, Petr Wajsar, Radek Baborák, Ondřej Ruml a další. Loni vzdal festival poctu Duke Ellingtonovi, když tvorbu ikony americké jazzové hudby 20. století přiblížil na dvou koncertech big band Jazz Dock Orchestra.

Kompletní program a další informace jsou k dispozici na stránkách festivalu.

Autor článku: ČTK: jir, jw