10.11.2021 20:11

Studenti JAMU nastudovali operu Benjamina Brittena Albert Herring

Studenti Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění nastudovali komediální operu Albert Herring od britského skladatele Benjamina Brittena. Odehrává se v malém městečku, kde každoročně volí májovou královnu ctnosti, protože však chybí mravně čisté dívky, je zvolen králem chlapec ze zelinářské rodiny. Premiéra bude 20. listopadu.

Téma opery z roku 1947 je podle režisérky Jany Tajovské Krajčovičové stále aktuální. „Často si uměle vytváříme představy, co je správné a co ne. Pak se ale objeví kouzlo nechtěného, které ukáže, že život funguje úplně jinak. A musíme se v tom naučit plavat. Náhoda zamotá děj opery i Albertův život a vznikne z toho něco velmi zábavného i poučného," sdělila režisérka.

V titulní roli se představí Michal Kuča. Zamilovaný pár a původce dějové zápletky ztvárnili František Sliž v roli řezníka Sida a Bedřiška Ponížilová coby pekařka Nancy. Komická role šlechtičny Lady Billows připadla Haně Kuželové. „Byla to pro mě velká výzva. Michal se v roli Alberta vrací do dětství, které už prožil. Já se musím posunout o 30 let dál, s čímž osobní zkušenost nemám. Moje postava je provdaná do šlechtického rodu, takže jsem roli pojala tak, že se lady neustále snaží dokázat své vysoké postavení,“ vysvětlila sopranistka.

Podle dirigenta Ľubomíra Zelenáka je Brittenovo dílo v historii opery jedinečné. „Hudba je tak přehledně zkomponovaná, že dá vyznít námětu a ději. Staví na psychologii a proměnách jednotlivců. Opera Albert Herring nabízí širokou paletu pěveckých rolí a vokálních typů,“ uvedl Zelenák. Anglické libreto do češtiny přeložila Eva Bezděková.

Jde o sedmou českou inscenaci opery Albert Herring. Režisér, dirigent, zpěváci, hudebníci a producenti jsou studenty brněnských škol. Příprava opery jim má poskytnout divadelní zkušenosti a případně otevřít cestku k angažmá. Právě na podobná představení totiž chodí divadelní dramaturgové hledat talenty.

http://divadlonaorli.jamu.cz/index.php?a=repertoar-pripravujeme/albert-herring

Autor článku: ČTK: brs, tmd, hj