03.09.2019 13:41

Studenti JAMU nabídnou slavnou komedii Poprask na laguně

Věhlasným komediálním titulem Poprask na laguně zahájí novou divadelní sezónu studenti Divadelní fakulty JAMU z činoherního ročníku docenta Aleše Bergmana, který inscenaci také režíruje.  Premiéra této rozverné novinky se uskuteční ve čtvrtek 5. září v 19 hodin ve Studiu Marta, jediná zářijová repríza o den později.

Jednu ze svých nejúspěšnějších komedií - Poprask na Laguně (La baruffe chiozotte) - napsal Carlo Goldoni v roce 1762. Tato hra měla podle režiséra a pedagoga Bergmana svou platnost v době, kdy vznikala, stejně jako dnes. „V naší inscenaci ji hrajeme v dnešních kostýmech. Zvýrazňujeme divadelní prostor, ve kterém reálně hrajeme, i divadelnost jako takovou. A trochu se topíme v odpadcích. Přísné zasazení do historických reálií Goldoniho doby by nás paradoxně odtahovalo od bezprostředního vnímání postav a jejich vztahů,“ poznamenává ke svému konceptu režisér. Scénu a kostýmy navrhla Klára Vincourová

Poprask na laguně se stal jednou z nejúspěšnějších Goldoniho komedií právě pro živost a bezprostřednost líčení nejelementárnějších žensko-mužských, žensko-ženských a mužsko-mužských vztahů, kdy vedle sebe může vznikat nový život a vyhlašovat se válka. Sám autor svých Pamětech k jejímu vzniku poznamenal: „Žil jsem v mládí nějaký čas v Chioggii jako koadjutor kancléře. Měl jsem tu pořád dost a dost co dělat s tím početným neklidným obyvatelstvem složeným z rybářů, námořníků a ženských, kteří nemají jiné shromaždiště než ulici. Seznámil jsem se s jejich mravy, jejich zvláštním dialektem či hantýrkou, poznal jsem jejich veselou letoru i jejich prohnanost. Dovedl jsem je tedy vylíčit, jak náleží.“

Bergman vytvořil dvouhodinou inscenaci, v níž se inscenátoři rozhodli použít scénickou hudbu a dvě živě zpívané písničky přímo italské provenience. Mladým hercům pomáhají svou atmosférou, temperamentem a rytmem přibližovat se energii postav a daného žánru. „Italský temperament je specifický, jak každý ví, a souvisí i s onou komediální nadsázkou. A divákům bude tato muzika vnímání inscenace také dokreslovat a zpestřovat,“ míní Bergman. Hudební nastudování obstaral Petr Svozílek.

Goldoni se v Poprasku na laguně zbavil daností žánru commedie dell‘arte s jejími ustálenými typy a jejich vysokou stylizací, která přestávala být schopná reflektovat bezprostřední současnost. Vybudoval žánr situační komedie s velmi spletitými vztahy, láskami a nenávistmi, závistí, soupeřením, intrikami a pomluvami, žárlivostí, hloupou sebestředností a výbušností, agresivitou a konflikty. „Když je nemáme, musíme si je rychle sami vytvořit. To vše na podstatně realističtějším půdorysu a lidověji řečeno na tom našem malém dvorku čili v oné laguně z názvu. Se studenty herectví teď musíme celý ten složitý příběh, všechny ty jednotlivé a řetězící se situace, všechny výrazné postavy, zahrát s dostatečnou přesvědčivostí a nad to ještě s komediální nadsázkou,“ uzavřel režisér. Říjnové reprízy této inscenace se ve Studiu Marta uskuteční 4. a 7. října.

http://www.studiomarta.cz/

Autor článku: Luboš Mareček

Studenti JAMU nabídnou slavnou komedii Poprask na laguně

Inscenace

17.09.2019

Divadelnímu muzikálu Davida Bowieho Lazarus bude předcházet prolog v kině Aero

Již 8. října 2019 budou mít příznivci odkazu Davida Bowieho možnost se účastnit zajímavého prologu, který předznamená premiérové uvedení divadelního muzikálu Lazarus v pražském divadle Komedie (Městská divadla pražská). Artovému kinu Aero, které se nachází na pražském Žižkově, se podařilo získat k této příležitosti práva na jedno exkluzivní uvedení filmu Muž, který spadl na Zemi.

16.09.2019

Palác Akropolis zahájí divadelní sezónu třemi zářijovými premiérami

Divadelní sezóna se rozbíhá a podzim v Paláci Akropolis je plný premiér. Odstartuje je v neděli 22. září soubor Ufftenživot s obnovenou premiérou představení KEEP CALM zabývající se životním stylem a všedními situacemi českých mileniálů. Ve středu 25. září následuje skupina Tantehorse s premiérou projektu Emergency Dances I. Svá díla na něm představí choreografky Johana Pocková spolu se Sabinou Bočkovou a Denisou Musilovou, které se zabývají pozicí médií v současnosti a jejich vlivem na společnost.

16.09.2019

Jatka78 slaví páté narozeniny

Jatka78 do letošní sezóny vstupují slavnostně. 5. listopadu 2019 totiž uplyne přesně 5 let od doby, kdy se uskutečnila první Mše za duše a kdy byl spuštěn zkušební provoz nové divadelní scény v Pražské tržnici. Ta postupně ožila pravidelnou divadelní produkcí, která nabízí nejen nový cirkus, ale také současný tanec, činohru a pravidelný dětský program.