10.12.2018 10:59

Studenti představí v Divadle hudby Čechovova Racka

Umělecký soubor studentů olomouckého Slovanského gymnázia si letos připomněl patnácté výročí založení. Kromě únorových dvoudenních oslav se ansámbl pustil do nastudování ruské klasiky. Hru Racek z dílny dramatika Antona Pavloviče Čechova poprvé představí v pátek 14. prosince od 19 hodin v Divadle hudby.

Slovanský tyátr založila na gymnáziu profesorka Martina Bičová v roce 2003. Svými inscenacemi Zahraj to znovu, Same, Maryša, *O*EO a *U*IE nebo Naši furianti si divadlo časem získalo přízeň široké veřejnosti a jako pravidelný host v programu Divadla hudby či Divadla na cucky se stalo nedílnou součástí olomouckého divadelního života. Na festivalech amatérského divadla získal soubor za dobu své působnosti přes pět desítek ocenění a s nejúspěšnější inscenací Maryša se prezentoval v programu mezinárodní přehlídky Jiráskův Hronov 2011 a 2017.

 „Slovanský tyátr se již několik let zaměřuje na čítankové tituly, které se snaží studentům svého domovského gymnázia zprostředkovat současnou, svěží formou,“ uvedl umělecký šéf souboru Zdeněk Vévoda. V jeho režii tak tentokrát vznikla interpretace oblíbené Čechovovy tragikomedie o nenaplněné lásce, hledání smyslu života i hodnoty umění.

„V devadesátiminutovém představení se najde každý, kdo se někdy setkal s neopětovanými city k druhé osobě nebo kdo se cítí nedoceněný. Rozhodně ale nad osudy postav této hry nevzlykáme, naopak. Vytvořili jsme grotesku, jejíž konec je sice trpký, ale nevyhnutelný,“ popsal Vévoda a doplnil, že hned několik postav je obsazeno alternujícími dvojicemi herců, a i proto divadlo připravilo dvě premiéry.

První premiéru (ovšem téměř vyprodanou) mohou diváci zhlédnout v pátek 14. prosince, druhou pak v pondělí 17. prosince, vždy od 19 hodin v Divadle hudby. Vstupenky za 100 Kč nabízí pokladna Muzea umění Olomouc. Více informací o souboru na www.tyatr.cz.

Autor článku: Zdeněk Vévoda

Studenti představí v Divadle hudby Čechovova Racka

Amatérské divadlo

19.03.2019

Celé Česko rozehrají malí umělci; program happeningu ZUŠ Open nově potrvá dva dny

Ulice, náměstí a další veřejné prostory opět ožijí díky celostátnímu happeningu ZUŠ Open pestrým programem všeho druhu umění. Základní umělecké školy z celé republiky spojí své síly a nabídnou společnou radost z hudby, tance, divadla, výtvarného umění i dalších aktivit. Pro velký zájem všech příznivců i samotných škol a s rostoucím počtem atraktivních programů i společných projektů se rozhodl Nadační fond Magdaleny Kožené rozšířit letošní ročník ZUŠ Open do dvoudenní akce v termínu 31. 5. – 1. 6. 2019.

17.03.2019

Dětský taneční svět v Hybernii – malé objevy na velkém jevišti

Světový den divadla pro děti a mládež se slaví na konci března již od počátku jednadvacátého století. Akce, v rámci níž se konají nejrůznější slavnosti, festivaly a představení, každoročně vyzdvihuje významnou úlohu, kterou může divadlo sehrávat v životech mladých diváků. Taneční centrum Praha při této příležitosti v pondělí 18. března od 19 hodin v divadle Hybernia představí volně komponovaný program s názvem „Dětský taneční svět“, v němž se bude prezentovat práce špičkových dětských tanečních studií.

11.03.2019

Taneční centrum Praha oslaví Světový den divadla pro děti a mládež představením v divadle Hybernia

Světový den divadla pro děti a mládež slavíme vždy 20. března na popud Světové asociace divadel pro děti a mládež již od počátku tisíciletí. Letos jsme zajistili blízký termín a kvalitní podmínky pro prezentaci špičkových dětských tanečních studií, které představíme ve volně komponovaném programu: Dětský taneční svět.