10.07.2012 09:17

Studio Dva uvedlo na Vyšehradě premiéru Weskerovy hry

Na Letní scéně Vyšehradu měla dnes večer českou premiéru inscenace hry britského autora Arnolda Weskera Ženy přežijí. Stalo se tak v rámci pokračující přehlídky Metropolitního léta hereckých osobností, kterou pořádá pražské Studio Dva.
Na krytém jevišti přírodního amfiteátru se představil jako jediný muž a navíc v trojroli Vojta Kotek. Spolu s ním herečky Anna Šišková, Jana KrausováJitka Schneiderová, kterou může v reprízách alternovat Gabriela Míčová.

"Navzdory či díky tomu, že hru napsal muž, prezentuje ženská témata způsobem, který nabourává stereotypy. Ženy v ní neřeší pouze primární potřebu za každou cenu mít nebo ulovit chlapa. Otevřeně, upřímně i vtipně přehodnocují kvalitu partnerského vztahu," komentovala příběh režisérka Darina Abrahámová.
Hrdinkami inscenace jsou tři přítelkyně - energická podnikatelka Minerva, kterou před lety opustil manžel, ale ona to zvládá víc než dobře. Decentní intelektuálka Mischa, která nedávno opustila manžela a myslí si, že to zvládá. A přitažlivá Claire, kterou kvůli politické kariéře právě opustil milenec a je jasné, že to nezvládá. Setkají se na nóbl večeři, mají šarm, styl, inteligenci, zkušenosti a snaží se mít i pravdu. A vůbec jim v tom nebrání přítomnost mladého muže, který střídavě hraje partnery všech tří.

Festival hereckých osobností pořádá Studio Dva už podeváté, letos výhradně na Vyšehradě. Začal koncem června a do 9. září tu zaplní na šest desítek večerů. Podle producenta Michala Hrubého je společným jmenovatelem téměř všech představení odvěký střet mužského a ženského světa v různých podobách. Pod širým nebem vystoupí na celkem sedmi koncertech také slovenská šansoniérka Szidi Tobias, Dan Bárta & Robert Balzar Trio, Lenka Filipová, Aneta Langerová a držitelka Oscara Markéta Irglová. Podrobnosti se zájemci dozvědí na adrese www.studiodva.cz .

Připraveny jsou další dvě české premiéry - 24. července to bude inscenace Kutloch aneb I muži mají své dny, v níž se představí Bob Klepl, Filip BlažekMichal Slaný, a Slavík a růže. Ta bude mít premiéru 14. srpna podle pohádky Oscara Wilda v režii Adama Krause. Diváci mohou vidět i osvědčené tituly z minulých let, například Vše o mužíchVše o ženách.

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, mal

Studio Dva uvedlo na Vyšehradě premiéru Weskerovy hry