07.05.2018 10:12

Rory Kinnear si zahraje epického antihrdinu Macbetha v moderní verzi Shakespearovy krvavé tragédie

Drsný současný pohled na krvavý bludný kruh šílenství, moci a ambicí. Tak vypadá nový Macbeth, v režii uměleckého šéfa National Theatre Rufuse Norrise, muže, jenž je víc zvyklý inscenovat provokativní novinky než klasiky. K Shakespearovi se vrátil po víc než dvaceti letech a i to dělá z jeho moderního Macbetha událost. Herec, jehož obsadil do titulní role, naopak svůj cit pro Shakespearovy (anti)hrdiny a jejich jazyk prokázal už jako Hamlet a Jago, vždy i před kamerami NT Live. Jeho králi, jenž si provraždí cestu k trůnu, v roli ambiciózní Lady Macbeth skvěle sekunduje další známá a uznávaná britská herečka Anne-Marie Duff. Hvězdné představení z divadla Olivier, největšího jeviště National Theatre, ve čtvrtek 10. května uvede v přímém přenosu pražské kino Aero. Nekalé řádění ve Skotsku začne po 19.45 a budou ho doprovázet české i anglické titulky.

Psychologie lidské mysli

Myšlenka na tuto inscenaci vznikla na Shakespearovy narozeniny a zároveň v den 400. výročí jeho smrti. Ten večer se ve Stratfordu nad Avonou sešli Rory Kinnear a Anne-Marie Duff, aby si na jevišti Royal Shakespeare Company v rámci komponovaného večera na dramatikovu počest zahráli jednu scénu z jeho nejkratší a téměř nejkrvavější tragédie Macbeth. Nemálo diváků si po jejich vystoupení pomyslelo, že role manželů, kteří jsou ochotní dostat se k moci přes mrtvoly, by jim slušely i déle. Jedním z takových diváků byl Rufus Norris.

Rory Kinnear toužil po nabídce zahrát si známého Skota už dlouho. Hru a její psychologii a poezii považuje totiž za mimořádnou a epickou. „Myslím, že v ní je něco známého, co lidi uklidňuje, bez ohledu na to, jak je ten příběh znepokojivý. Psychologie lidské mysli a našeho chování lidi zajímá, mají pocit, že se v tom můžou vidět. A tento text je velmi pružný, valí na vás spoustu otázek a přitom dává málo odpovědí. Každý si tak na vše odpoví po svém,“ vysvětluje herec svou fascinaci Macbethem.

Nejšťastnější manželé v zoufalé situaci

K tzv. skotské hře, jejíž jméno se z pověrčivosti mnozí herci bojí vyslovit, má blízko i Rufus Norris. „Je to asi moje nejoblíbenější Shakespearova tragédie. Je v mnoha ohledech intimní, plná intenzivní scén dvou postav, jasných chvil v temném světě. Připadalo mi důležité vedle nich postavit epickou krajinu,“ říká režisér. Na hlavních hrdinech ho udivuje, že jde paradoxně o Shakespearův nejšťastnější manželský pár. „Opravdu se milují a drží při sobě. Potkáváme je ale na konci dlouhé občanské války. Ztratili skoro všechny přátele, přišli o děti – to by byla zoufalá situace pro kohokoliv,“ myslí si Norris. Jeho verze se odehrává v současnosti, ani v ní však nechybí čarodějky věštící Macbethovi slavnou i krvavou budoucnost. „Čarodějnice nabízí pokušení. Ale říkají, že pokud podlehnete svému chtíči a ambicím, budete žít ve velmi pochmurném prostředí. To je vidět i na různých přírodních katastrofách, v nichž cítím určitou odpověď přírody na chování člověka na Zemi,“ naznačuje svůj přístup režisér inscenace.

www.ntlive.cz
www.vicnezfilm.cz

Autor článku: Zuzana Raušová

Rory Kinnear si zahraje epického antihrdinu Macbetha v moderní verzi Shakespearovy krvavé tragédie

Zahraniční divadlo

18.03.2019

Březen patří po celém světě oslavám divadla

Nadcházející týdny se ponesou ve znamení oslav divadla. Světový den divadla připadá každoročně na 27. března a slaví se od roku 1962. V současné době se v jednom týdnu propojuje společně se Světovým dnem divadla pro děti a mládež (20. března) a Světovým dnem loutkářství (21. března).

14.03.2019

Cirk La Putyka obsadí na půl roku berlínský kabaret s novým představením Memories of Fools

Premiérou nového cirkusového představení Memories of Fools večer 14. března začíná téměř půlroční hostování souboru Cirk La Putyka v berlínském divadle Chamäleon Theatre. Inscenace v režii principála Rostislava Nováka ml. s šesti kmenovými členy souboru, jedním domácím a dvěma zahraničními hosty bude během pěti měsíců uvedena i s předpremiérami téměř 180krát – denně do srpna 2019.

12.03.2019

Český choreograf Jiří Kylián bude ve Francouzském institutu v Paříži slavnostně uveden do křesla Akademie krásných umění

Český choreograf Jiří Kylián bude 13. března ve Francouzském institutu v Paříži slavnostně uveden do křesla Akademie krásných umění. Jejím členem se stal loni v dubnu jako třetí Čech od založení akademie v roce 1816. Přijetí cizince za člena francouzské akademie je ojedinělou událostí, týká se jen několika zahraničních osobností múzických a výtvarných umění. Kvůli přijetí Kyliána a významu jeho díla navrhla akademie i novou kategorii – Choreografie.