07.05.2018 10:12

Rory Kinnear si zahraje epického antihrdinu Macbetha v moderní verzi Shakespearovy krvavé tragédie

Drsný současný pohled na krvavý bludný kruh šílenství, moci a ambicí. Tak vypadá nový Macbeth, v režii uměleckého šéfa National Theatre Rufuse Norrise, muže, jenž je víc zvyklý inscenovat provokativní novinky než klasiky. K Shakespearovi se vrátil po víc než dvaceti letech a i to dělá z jeho moderního Macbetha událost. Herec, jehož obsadil do titulní role, naopak svůj cit pro Shakespearovy (anti)hrdiny a jejich jazyk prokázal už jako Hamlet a Jago, vždy i před kamerami NT Live. Jeho králi, jenž si provraždí cestu k trůnu, v roli ambiciózní Lady Macbeth skvěle sekunduje další známá a uznávaná britská herečka Anne-Marie Duff. Hvězdné představení z divadla Olivier, největšího jeviště National Theatre, ve čtvrtek 10. května uvede v přímém přenosu pražské kino Aero. Nekalé řádění ve Skotsku začne po 19.45 a budou ho doprovázet české i anglické titulky.

Psychologie lidské mysli

Myšlenka na tuto inscenaci vznikla na Shakespearovy narozeniny a zároveň v den 400. výročí jeho smrti. Ten večer se ve Stratfordu nad Avonou sešli Rory Kinnear a Anne-Marie Duff, aby si na jevišti Royal Shakespeare Company v rámci komponovaného večera na dramatikovu počest zahráli jednu scénu z jeho nejkratší a téměř nejkrvavější tragédie Macbeth. Nemálo diváků si po jejich vystoupení pomyslelo, že role manželů, kteří jsou ochotní dostat se k moci přes mrtvoly, by jim slušely i déle. Jedním z takových diváků byl Rufus Norris.

Rory Kinnear toužil po nabídce zahrát si známého Skota už dlouho. Hru a její psychologii a poezii považuje totiž za mimořádnou a epickou. „Myslím, že v ní je něco známého, co lidi uklidňuje, bez ohledu na to, jak je ten příběh znepokojivý. Psychologie lidské mysli a našeho chování lidi zajímá, mají pocit, že se v tom můžou vidět. A tento text je velmi pružný, valí na vás spoustu otázek a přitom dává málo odpovědí. Každý si tak na vše odpoví po svém,“ vysvětluje herec svou fascinaci Macbethem.

Nejšťastnější manželé v zoufalé situaci

K tzv. skotské hře, jejíž jméno se z pověrčivosti mnozí herci bojí vyslovit, má blízko i Rufus Norris. „Je to asi moje nejoblíbenější Shakespearova tragédie. Je v mnoha ohledech intimní, plná intenzivní scén dvou postav, jasných chvil v temném světě. Připadalo mi důležité vedle nich postavit epickou krajinu,“ říká režisér. Na hlavních hrdinech ho udivuje, že jde paradoxně o Shakespearův nejšťastnější manželský pár. „Opravdu se milují a drží při sobě. Potkáváme je ale na konci dlouhé občanské války. Ztratili skoro všechny přátele, přišli o děti – to by byla zoufalá situace pro kohokoliv,“ myslí si Norris. Jeho verze se odehrává v současnosti, ani v ní však nechybí čarodějky věštící Macbethovi slavnou i krvavou budoucnost. „Čarodějnice nabízí pokušení. Ale říkají, že pokud podlehnete svému chtíči a ambicím, budete žít ve velmi pochmurném prostředí. To je vidět i na různých přírodních katastrofách, v nichž cítím určitou odpověď přírody na chování člověka na Zemi,“ naznačuje svůj přístup režisér inscenace.

www.ntlive.cz
www.vicnezfilm.cz

Autor článku: Zuzana Raušová

Rory Kinnear si zahraje epického antihrdinu Macbetha v moderní verzi Shakespearovy krvavé tragédie

Zahraniční divadlo

14.01.2019

První NT Live roku ukáže Shakespeara, jakého jste ještě neviděli

Mladý režisér Joe Hill-Gibbins se s nejslavnějším dramatikem historie jménem Shakespeare nepáře. Sen noci svatojánské inscenoval v bahně a s krutým cynismem, scénu pro pro tragikomedii mravů Něco za něco zaplnil nafukovacími pannami. Nyní uzavřel krále Richarda II. už na začátku hry do kobky, kde se obvykle ocitne až na jejím konci. A nechal ho v podání jednoho z nejlepších žijících Shakespearovských herců Simona Russella Beala vzpomínat na události, kterého ho přivedly k pádu a ztrátě koruny.

08.01.2019

Divadlo Archa uvede dokumentární inscenaci drážďanského Státního divadla Akce Kámen

Divadlo Archa otevře svůj novoroční program uvedením dokumentární inscenace drážďanského Státního divadla Akce Kámen. Floriana Fischera, režiséra a autora, zaujaly příběhy falešných hranic mezi Československem a Německem, které československá Státní bezpečnost v roce 1948 budovala jako pasti na ty, kdo se pokoušeli o emigraci.

08.01.2019

Metropolitní opera v New Yorku vstupuje do roku 2019 s novým nastudováním opery Adriana Lecouvreur

Metropolitní opera v New Yorku vstupuje do roku 2019 s novým nastudováním opery Adriana Lecouvreur. V příběhu slavné francouzské herečky z pařížské Comédie-Française v 18. století, která se zamilovala do válečného hrdiny Maurizia, excelují hvězdy současné opery Anna Netrebko a Piotr Bezcala.