06.09.2022 13:34

Studio Ypsilon připravuje pro novou sezónu tři premiéry

Zvesela a s hudbou v zádech se do nové SEZONY 2022/23 chystá Studio Ypsilon vstoupit v pondělí 12. září ve 12.00 hodin. Jako již tradičně se v pravé poledne rozezní živou hudbou a zpěvem v podání herců Ypsilonky pasáž funkcionalistického paláce Olympic, už neodmyslitelně spjatého s legendární pražskou scénou, která si bude po celé příští dva roky připomínat neuvěřitelných ŠEDESÁT LET. Zatímco v roce 2023 uplyne právě tolik let od vlastního založení Studia Ypsilon, které vzniklo v roce 1963 v Liberci, v následujícím roce 2024 budou šedesátiny vztaženy k výročí uvedení první inscenace Encyklopedické heslo XX. století, která měla premiéru v únoru 1964. Prvním představením nadcházející sezony bude kmenová inscenace Spálená 16, objevně odkrývající genius loci celé ulice a zvlášť jednoho domu, který se Ypsilonce a jejím věrným divákům už dávno stal domovem.

„Troufám si říct, že příští sezona je báječně předpřipravena. Vše je však v očekávání. Rozhodně jsme si vytvořili okruh možností v tématech, a dokonce už i v určitých titulech, aby podle situace bylo hned po čem sáhnout. V rukávu toho máme hodně a co z něj snad v pravé chvíli vytáhneme a nastudujeme, by mělo přítomnosti co nejvíc sedět a možná nás i ozdravovat," prohlásil principál divadla Jan Schmid v zářijovém úvodníku Zpravodaje Studia Ypsilon.

Pro sezonu 2022/23 připravuje Studio Ypsilon tři premiéry. Tou první bude na začátku prosince inscenace pro děti Až opadá listí z dubu, pohádka vybraná z knihy Jana Wericha pro děti i velké „děti“ Fimfárum. Zkoušet se začne od září, režie a úpravy se ujme Jan Večeřa. Zároveň se v průběhu podzimu rozběhne zkoušení velkého a náročného titulu Rose-Marie aneb Jak neznáme Frimla, s předpokládanou premiérou na začátku ledna 2023. Půjde o autorskou inscenaci Jana Schmida v jeho režii. Pojednávat bude o skladateli a virtuózním klavíristovi Rudolfu Frimlovi, jehož světový význam není u nás stále doceněn. Inscenace objevně připomene dětství, jinošství a umělecké začátky u nás pozapomenutého Frimla, který vyrůstal v Praze, z níž hodně brzy vyrazil do světa, když v Evropě a také v Americe začal doprovázet světově známého houslového virtuosa Jana Kubelíka. Odhalení se ovšem dočkají i další zapomenuté události Frimlovy doby i jeho života. V rámci inscenace se diváci dočkají také ve zkratce nastudované Frimlovy proslulé operety Rose-Marie. Představení se však bude soustředit zejména na Frimlovy pražské začátky, na jeho ranou vážnou tvorbu, dokonce i na samotnou Prahu té doby a možná i okolní svět, což bude pojato jako do průběhu operety asociativně vstupující „encyklopedické heslo“ přelomu devatenáctého a dvacátého století. Samotná Rose-Marie tak zafunguje spíš jako atraktivní zážitek navíc. Inscenací, která bude téměř celosouborovou záležitostí s několika hosty, bude takto vzdán hold původem českému skladateli, který je dnes považován za zakladatele amerického hudebního divadla. Třetím rovněž velkým titulem sezony budou Osudy dobrého vojáka Švejka od Jaroslava Haška s využitím dramatizace Romana Sikory a v režii Martina Tichého. Jak Ypsilonka avizuje, nebude to Švejk, který bývá většinou spojován s ilustracemi Josefa Lady. Bude to Švejk skutečně podle Haška, také ovšem na základě toho, kam se v současnosti posouvá česká otázka a jak si Švejka dnes umíme přečíst. Nových okolností a souvislostí se na téma Švejk nabízí v současnosti více. V kontextu dneška je rovněž symbolické, že první náčrt románu napsal Jaroslav Hašek v Kyjevě během ruského zajetí. Navíc v roce 2023 uplyne 100 let od úmrtí Jaroslava Haška, jehož Švejk se stal nejpřekládanější českou knihou. Doma by se na něj proto nemělo zapomínat. Plánovanou premiérou v červnu 2023 se tak na jevišti Ypsilonky Švejk opět vrátí do Prahy.

Kromě pravidelně nazkoušených titulů je pro sezonu 2022/23 naplánováno také několik dalších samostatných mimořádných událostí. Například hned zkraje sezony v sobotu 17. září se Studio Ypsilon opět svým doprovodným programem zapojí do celorepublikových sousedských slavností Zažít město jinak, letos s heslem „bez zábran“. Jeho součástí budou dvě poznávací procházky Spálenou ulicí a okolím, tentokrát po stopách avantgardy. Zasvěcenými průvodci budou historik umění Richard Biegel a historik Petr Koura. Večer pak na téma příhodně naváže „osvobozené“ představení k poctě Jaroslava Ježka Kostky jsou vrženy. Skutečně mimořádnou událostí bude 8. 11. v rytmu jazzu a swingu pořádaný improvizovaný večer Slavné narozeniny a my aneb Večerní jazz je lásky čas podruhé, který si Ypsilonka po velkém květnovém úspěchu z loňské sezony hodlá zopakovat. Dále v prosinci by se měl ve Studiu Ypsilon uskutečnit např. také koncert bratří Ebenů u příležitosti půlkulatých narozenin Marka Ebena. V dubnu, možná právě na sv. Jiří, kdy vylézají hadi a štíři, se snad divadlu podaří pozvat Jiřího Schmitzera ke společnému koncertování, aby připomněl a zazpíval také některé své písničky, které pro Ypsilonku v minulosti napsal. Třeba i z inscenace Horrorband. Podobných ojedinělých „atrakcí“ na způsob dřívějších ypsilonských Takzvaných večerů na přidanou chystá divadlo uskutečnit v nadcházející sezoně více, třeba také převážně s mladými členy souboru recitál jazzové zpěvačky Jitky Vrbové, která jako host vystupuje už ve dvou inscenacích Studia Ypsilon, v představeních Swing se vrací neboli O štěstí a Spálená 16. V samotném závěru sezony divadlo ještě plánuje uspořádat 2. ročník Festiválku pro děti.

Výjimečné počiny už dopředu napovídá také ediční plán Nakladatelství Studia Ypsilon. V přípravě je další velká monografie, tentokrát věnovaná výhradně divadelním plakátům Jana Schmida. Umělecké aktivity a dnes již nepopiratelné historické přínosy Studia Ypsilon divadlu se chystají zpracovat také další již naplánované publikace, zatím s pracovními názvy Jak bylo v coviduBedekr Spálenou 16 a Archiv Studia Ypsilon.

https://www.ypsilonka.cz/

Autor článku: Eva Kulová, převzato z: https://www.ypsilonka.cz/