09.09.2020 13:28

Studio Ypsilon zahájí sezonu premiérou inscenace Národní tragédie aneb Překrásný nadhasič pražský

Premiérou inscenace Národní tragédie aneb Překrásný nadhasič pražský zahájí 10. září novou sezonu pražské Studio Ypsilon. Podobě jako v případě mnoha dalších divadel, i ona měla být původně uvedena na konci minulé sezony. Příběh je inspirován událostmi kolem požáru Národního divadla, autorka hry Iva Peřinová ji původně napsala jako loutkovou hru. Hru o Češích a české národní povaze v Ypsilonce režíruje Slovák Peter Oravec.

„(Ředitel divadla) Jan Schmid řekl, že to pro mě bude výzva a budu mít pro práci potřebný odstup," řekl dnes Oravec novinářům. „Je to taková vtipně napsaná pražská báchorka, má to historický základ, ale je tam kopec mýtů," uvedl ke hře.

Dramatička a loutkoherečka Iva Peřinová (1944 až 2009) patří k nejhranějším českým autorům her pro děti a mládež. Za hru Krásný nadhasič aneb Požár Národního divadla dostala v roce 2006 cenu Nadace Českého literárního fondu. Její text rozehrává příběh o hasiči, na jehož pohřeb se v osudný den požáru Národního divadla 12. srpna 1881 sjeli všichni pražští hasiči, a zlatou kapličku tak přijeli údajně hasit pozdě.

„Zajímavé je, že se o tom, co nás potkalo, tedy vyhoření Národního divadla, hodně mluvilo, psaly o tom všechny noviny, až událost začala nabírat i jiné obrátky. A protože byla záležitostí všech, celého národa, stala se komedií, kterou můžeme chápat i jako projev v dějinách vzácného sjednocení," říká ředitel divadla Jan Schmid.

Vedle kmenových herců Ypsilonky Jiřiny Vackové, Martina Bohadla, Lumíry Přichystalové, Martina Janouše či Dominika Renče si v inscenaci zahraje Václav Helšus, dříve člen souboru v době jeho libereckého působení této dnes pražské scény.

Schmid dnes připomněl, že koronavirová či postkoronavirová situace divadlo stále poznamenává v tom, že lidé se stále obávají do divadla chodit. Opatrní jsou s nákupem vstupenek dopředu, protože nevědí, zda oni sami, či třeba herci nebudou za 14 dní v karanténě. Diváci se často rozhodují až v den představení. „Řeknou si: dnes jsme zdraví, divadlo dnes hraje, tak jdeme," shrnul Schmid zkušenost i mnoha dalších pražských divadel.

http://www.ypsilonka.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, jw

Studio Ypsilon zahájí sezonu premiérou inscenace Národní tragédie aneb Překrásný nadhasič pražský

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.